avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate catalin71

Activitate catalin71

Răspuns la discuția precontract apartament
1.da
2.da
3.eu pierd avans si daca proprietarul nu se prezinta pana la data care este in contract el trebuie sa-mi returneze o anumita suma.
4.
5.da , locuiesc deja in apartament
Buna ziua !

Am semnat un precontract la un apartament urmand ca la o data ulterioara cand achit diferenta proprietarul sa semneze contractul final. Acesta tot amana semnarea contractului cu toate ca il caut cu banii la mine. Intrebarea 1 : Pe perioada precontractului eu sunt proprietar ? Are vreun drept sa mai intre in casa? 2. Ce trebuie sa fac daca nu se prezinta la notar sa-i dau banii si sa semneze contractul ?
Răspuns la discuția Ajutor furt bani din apartament
Au trecut 3 luni de la sesizare si din partea politiei nici un semn. TREBUIE sa merg sa bat la usa sectiei sa intreb daca pot sa-i ajut cu ceva? As dori un sfat cum sa procedez . Inca de la inceput acest caz a fost tratat superficial si lipsit de profesionalism din partea politiei ceea ce ma pune pe ganduri daca nu sunt implicati si unii "cetatzeni" din cadrul politiei.
Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in privinta unui caz de furt de bani din apartament.
Se da: In luna noiembrie am constat disparitia unei importante sume de bani din apartamentul meu. De prezenta acestora stiau doua persoane : P1. cea care mi-a dat banii (au fost imprumutati pt. o perioada de timp) si P2. prieten cu persoana nr.1. Precizez ca persoana P1 sta cu mine in apartament si are chei de la apartament. Nu am gasit urme de fortare la usa de la intrare , si nici camera rascolita. Cand am constat furtul am contactat P1 aceasta sustinand ca nu a furat banii. P1 fiind acuzata de mine a pus mana pe telefon si a sunat la politie. A venit un echipaj impreuna cu "doi fotografi", au facut cateva poze si atat, apoi mers la politie si declaratii. Doar o singura data am fost chemat de un agent pentru a da inca o declaratie. INTREBARE : ce sanse mai am sa fie pedepsit vinovatul? Se poate cere test poligraf pentru suspecti?