avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate anitadaniela

Activitate anitadaniela

Răspuns la discuția Am dreptul la partaj?
Am avut si eu venituri , insa el a platit direct din contul bancar. +am fost si casnica in concediu de maternitate, asta nu se poate retina in sarcina lui?
1. Sotul are o firma si un cont bancar personal. Inainte de casatorie a adunat cam 10 ani in jur de 150 000 euro in acel cont bancar, bani cu care la 2 ani dupa casatorie s-a cumparat casa in care stam.
In caz de divort beneficiez de partaj la casa?

2. Inainte ca se ne certam mi-a platit creditul pt. o garsoniera care o aveam tot inainte de casatorie. Ma vor pune sa-i dau banii inapoi daca la 2 luni dupa achitare bag divortul?


Ioana Stoica a scris:

Instanta de judecata va dispune expertiza medico-legala, in vederea determinarii filiatiei fata de tata.


Si daca ma duc la mare cu copilul 2-3 termene?
Hai sa repet. eu aduc martori ,el cere test ADN, eu dispar cu copilul de la 2-3 termene ca plecam in Italia. Ce se intampla?
Ce se intampla daca fac asa

1. Aduc inregistrari cu el care recunoaste.
2. Aduc martori
3. O filmez si pe ma-sa daca e cazul

daca el cere test ADN eu nu duc copilul pe motiv ca nu vreau sa fie traumatizat.

judecatorul va fi obligat sa judece pe celalalte probe aduse de mine la dosar, nu?
Eu cred ca ar conta ca acel copil sa aiba un tata care sa-l sprijine si pe care sa-l copieze. Nu credeti?
In urma cu 3 ani am avut o relatie de lunga durata cu un tip. Ne-am despartit si cam 2 ani de zile m-a ajutat cat m-a ajutat, din cand in cand cu bani pt. cresterea copilului. In ultimul an insa deloc, plangandu-se mereu ca nu-i mai merg afacerile la fel de bine ca inainte. El este dezvoltator imobilar. Cum il pot obliga sa plateasca? Nu este nici un tata trecut in certificatul de nastere. Daca cere test ADN pt. copil pot refuza?Spre sfarsitul relatie el ma tot insela, asa ca l-am mai inselat si eu si desi sunt 80% ferm convinsa ca el este taticul , as avea dubii / emotii pt.un eventual test de paternitate. Am auzit ca daca duc copilul la bunici pt. 2 termene de judecata scap de acel test si se judeca cu oricare alte probe avut la dosar. Eu l-am inregistrat telefonic "cand mai dai bani pt. copilul nostru" el zicea "nu stiu ca nu am mai vandut nici o casa" nu pot, am datorii".