Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau pensie de întreținere pentru copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau pensie de întreținere pentru copil (nerecunoscut de tata). Cum pot evita testul ADN, dacă îl cere?

In urma cu 3 ani am avut o relatie de lunga durata cu un tip. Ne-am despartit si cam 2 ani de zile m-a ajutat cat m-a ajutat, din cand in cand cu bani pt. cresterea copilului. In ultimul an insa deloc, plangandu-se mereu ca nu-i mai merg afacerile la fel de bine ca inainte. El este dezvoltator imobilar. Cum il pot obliga sa plateasca? Nu este nici un tata trecut in certificatul de nastere. Daca cere test ADN pt. copil pot refuza?Spre sfarsitul relatie el ma tot insela, asa ca l-am mai inselat si eu si desi sunt 80% ferm convinsa ca el este taticul , as avea dubii / emotii pt.un eventual test de paternitate. Am auzit ca daca duc copilul la bunici pt. 2 termene de judecata scap de acel test si se judeca cu oricare alte probe avut la dosar. Eu l-am inregistrat telefonic "cand mai dai bani pt. copilul nostru" el zicea "nu stiu ca nu am mai vandut nici o casa" nu pot, am datorii".
Manuela Rășină, administrator
Nu prea puteți scăpa de acel test, dacă instanța îl va solicita. Probele ar trebui să fie atît de elocvente încât să nu există îndoieli că acela este tatăl biologic, ori nu prea sunt astfel de probe, cu excepția testării ADN. În final, cred că ar fi în interesul tuturor a se cunoaște adevărul și nu doar să încasați niște bani pentru copil.
Eu cred ca ar conta ca acel copil sa aiba un tata care sa-l sprijine si pe care sa-l copieze. Nu credeti?
Ce vreți, mai exact?
Cele două dorințe ale dvs. sunt contradictorii.

Pe de o parte, spuneți că vreți pensie. Pe de altă parte, vă gândiți să refuzați testul ADN.
Și atunci, de la cine ziceți că vreți pensie!? ( de la ... liniuța din certificat!?)

Fie promovați o acțiune de stabilire de paternitate și, după ce îi va fi stabilită calitatea de părinte/tată, va putea să fie obligat și la plata pensiei...
Fie ... păstrați liniuța din certificat. Dar atunci nu-i puteți cere (liniuței) nici plata pensiei.

Trebuie stabilită mai întăi calitatea de părinte a aceluia de la care ziceți că vreți pensie.

romascanu, moderator
Ce se intampla daca fac asa

1. Aduc inregistrari cu el care recunoaste.
2. Aduc martori
3. O filmez si pe ma-sa daca e cazul

daca el cere test ADN eu nu duc copilul pe motiv ca nu vreau sa fie traumatizat.

judecatorul va fi obligat sa judece pe celalalte probe aduse de mine la dosar, nu?
Dna, niciun judecător normal la cap nu va stabili parternitatea unui copil fără un test ADN.
Dacă Dvs introduceți acțiunea , Dvs achitați testul ADN care este 2700 lei, iar la finalul procesului , dacă se va dovedi ca pârâtul este tatăl minorul , pârâtul va fi obligat la toate cheltuielile de judecată ( taxa de timbru , taxa ADN etc).
Acum Dvs decideți ce doriți sa faceți