avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Activitate Eelly

Activitate Eelly

Asoc.de propr. Sunt administrator la 6 asociatii pe scara de bloc, cu 12-30 ap/sc. in acelasi cartier. Fiind asociatii mici nu am angajati sau contracte de mandat. Este posibil si legal sa intocmesc un protocol prin care administratorul sa emita factura pt curatenie si sa incaseze pe lista de plata?
Asociatii de proprietari: cum se procedeaza la convocarea proprietarilor care sunt plecati la lucru in strainatate. Multi nu au lasat adresa de mail sau alte posibilitati de contact.
Asociatie de proprietari pe o scara de bloc cu 25 ap. Comitetul executiv nu mai exista, au vandut apartamentele si s-au mutat, In acest moment se poate, prin acord de asociere, sa integram inca o scara de bloc si apoi sa se faca AG pentru alegerea Presedintelui si CE?
Cum se calculeaza fondul de rulment, luna cu cheltuielile cele mai mari din anul precedent inregistrat pe apartament, pe scara sau pe asociatie (daca sunt mai multe blocuri)?
Cum se calculeaza fondul de rulment in cazul in care se diminueaza numarul de persoane (deces, casatorie si mutare a unui copil etc)
Cum se restituie fondul de rulment, in cazul vanzarii-cumpararii unui apartament?
Răspuns la discuția Intabulare apartament


Eelly a scris:

Locuiesc de peste 10 ani intr-un apartament neintabulat. Am solicitat actele necesare intabularii; raspunsul a fost: s-a distrus arhiva. Mentionez ca sunt cu plata la zi la contributie si nu sunt singura in aceasta situatie. Care sunt pasii de urmat pentru intabulare si obtinerea CF-lui pe numele meu?
Nu, apartamentul in speta face parte dintr-un imobil cu locuinte sociale. Fostul locatar a murit de peste 10 ani si nu a mai apucat sa faca un act de donatie.
Locuiesc de peste 10 ani intr-un apartament neintabulat. Am solicitat actele necesare intabularii; raspunsul a fost: s-a distrus arhiva. Mentionez ca sunt cu plata la zi la contributie si nu sunt singura in aceasta situatie. Care sunt pasii de urmat pentru intabulare si obtinerea CF-lui pe numele meu?
Ca administrator de immobile pot incheia un contract de prestari servicii curatenie pentru un program de doar 3 ore/saptamana? Exista o forma legala de retribuire a femeii de servici, la o scara de bloc? Mentionez ca persoana este locatar pe scara respectiva, dar chiar si asa trebuie sa fie rasplatita pentru munca depusa.
In asociatia pe care o administrez sunt 5 partamente de vanzare. O firma este interesata sa cumpere aceste apartamente si sa le dea in chirie angajatilor sai. Cum este legal sa incasez consumurile? Dar fondul de reparatii si fondul de rulment? Cu 3 chitante pe fiecare apartament? O singura factura si anexat lista de plata?
Sunt administrator la 5 blocuri, fiecare fiind constituita ca asociatie de proprietari individuala, deci 5 asociatii. Ca atare m-am autorizat ca si PFA si am contract de comodat la domiciliu, 10% din suprafata apartamentului. Ce deduceri pot face pe PFA din cheltuielile apartamentului proprietate personala? (gaz, en el, asig locuinta, impozit pe cladiri, consumuri lunare, lucrari de reparatii, izolatii, zugravit etc)
Va multumesc anticipat!
La parterul blocului pe care l-am preluat in administrare de cateva luni, isi desfasoara activitatea o firma. Aceasta nu plateste nimic, motivand faptul ca nu doreste sa adere la asociatie si are toate utilitatile separate. Pentru mine, ca administrator este ca si cum ar fi un gang si nu un spatiu cu acoperis, fundatie, usi, ferestre etc. Este legala abordarea dansilor? Cum sa procedez pentru normalizarea situatiei? Va multumesc anticipat!