avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate costachegoga

Activitate costachegoga

Bună ziua,
Am pedeapsa cu suspendare 9 luni, iar pe rol al un proces penal.
Dacă hotărârea definitiva va fi tot cu suspendare, voi fi încarcerat?
Voi mai putea sa-mi recuperez permisul de conducere vreodată?
Menționez ca dosarele sunt ptr substanțe interzise și conducere fără permis.
Multumesc
Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
Hotărârea a rămas la poliție, de aceea nu am cum sa va spun in ce temei sa dispus clasarea.
Ms
Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
Sa clasat prin renunțarea la fapta săvârșită, ptr că nu a fost cu intenție.
Actele​ mașinii au fost în limba germană, iar prin declarația pe care am dat- o, nu știam că ne de înmatriculare nu sunt valabile.
Mulțumesc
Bună ziua,
În anul 2015 octombrie, am circulat cu mașina neînmatriculată, drept ptr care mi sa întocmit dosar penal, și mi sa reținut carnetul fără dovadă.
În acest an 2017 luna februarie acest dosar sa clasat pur și simplu, fără amendă fără nimic.
Mi sa eliberat carnetul.
Însă în același an pe data de 3 ianuarie 2017, cât timp eu aveam carnetul suspendat, am condus fără carnet.
Am acum alt dosar penal.
La ce să mă astept ?
Vă mulțumesc.
Buna ziua,
Am efectuat un credit de nevoi personale in anul 2005 in valoare de 17.000 ron.
Avand probleme de sanatate, nu am mai platit din anul 2009.
M-a preluat o firma de recuperare, am platit si la ei plus dobanda si comisioanele pe care si le-au pus, pana in anul 2013.
Mai aveam de plata 3400 ron, insa m-au dat si ei in judecata ptr ca am intarziat, si acum am de plata 24.000 ron.
Cum au reusit sa ajunga la asa o mega suma in condditiile in care am platit la BCR 3 ani plus la Kruk 4 ani.
Ce ma sfatuiti sa fac, deoarece acum am cardul blocat si mi se retine lunar 600 ron.inepand cu luna nov 2014.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensionare
Va multumesc .
Discuție Pensionare
Buna ziua,

Sunt nascut in data de 04.05.1958, am vechime in munca 35 de ani din care 18 ani in grupa II .
Cand ma pot pensiona ?

Multumesc
Răspuns la discuția Sechestru pe masina
Multumesc ptr raspuns.
Ok, insa eu pot folosi in continuare bunul care se afla sechestrat.
Intreb deoarece mi s-a comunicat sa ma prezint la executor cu actele masinii.
Multumesc
Buna ziua,
Prin hotarare judecatoreasca s-a dispus proprire pe 1/3 din salariu, ceea ce s-a si intamplat.
Ulterior am primit un proces verbal, prin care acelasi executor imi pune masina pe sechestru, ptr acelasi credit.
Intrebarea mea este daca este legal, si ce trebuie sa fac sa recuperez masina.
Multumesc
Soluție pe scurt: În baza disp. art. 341 alin. 6 lit. a C.pr.pen., respinge plângerea formulată de petenţii COSTACHE-GOGA GHEORGHE și COSTACHE-GOGA LENUȚA, ca nefondată. Menţine Rezoluţia nr. 771/P/2013 pronunţată la data de 27.01.2014 de Parchetul de pe lângă Judecătoria Tg. Bujor și Ordonanţa nr. 41/II/2/2014 pronunţată de Prim-Procurorul Parchetul de pe lângă Judecătoria Tg. Bujor în dosarul nr.771/P/2013. În baza disp. art. 275 alin. 2 C. pr. pen., obligă petenţii la plata sumei de 50 lei cheltuieli judiciare către stat. Definitivă.

Unde mai pot apela ptr atac.

Multumesc.