avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate Ioanaaa07

Activitate Ioanaaa07

Lucrez într-un centru medical, am întâmpinat probeleme cu o comanda de ochelari. Clienta a plasat o comanda cu 40% avans.
În momentul în care au fost gata a refuzat să îi ridice pe motiv ca nu îi plac lentilele din punct de vedere estetic, am refăcut comanda, optimizand lentilele însă tot nu dorește sa o ridice tot din motiv estetic si mai presus de toate dorește să îi rambursam avansul, în cazul în care avansul ei s-a dus spre furnizorul de lentile.
Si pot scoate încât sa țină loc de original ?

Cornel Vasile a scris:

Se poate solicita de la Judecatorie eliberarea de copii legalizate de pe hotararea de divort.

Mama mea a facut divorțul prin intermediul Judecătoriei sector 6 bucuresti. Din păcate a pierdut originalul si acasa avem doar copii insa nelegalizate. Putem scoate duplicatul originalului ? Avem nevoie de actul original de divorț pentru schimbarea numelui care sunt pașii pe care trebuie sa ii urmez ?
De ce acte am nevoie pentru transcrierea certificatului de castorie. Eu am domiciliul in Bucuresti sector 1 si sunt căsătorită cu un cetățean irlandez doresc sa preiau doar numele! Domiciliul din romania il păstrez!
M-am recăsătorit in alta tara. Mentionez ca înainte de castorie aveam vechiul nume de fata. M-am căsătorit in Irlanda si as dori sa revin sa imi reface buletinul si pașaportul. As dori sa stiu toate procedurile pe care trebuie sa le fac si in ce ordine si de ce acte am nevoie. Funcționarii publici de la primărie ma derutează. Doresc sa imi refac buletinul si pașaportul cu numele de familie al noului sot.
M-am recăsătorit in alta tara. Mentionez ca înainte de castorie aveam vechiul nume de fata. M-am căsătorit in Irlanda si as dori sa revin sa imi reface buletinul si pașaportul. As dori sa stiu toate procedurile pe care trebuie sa le fac si in ce ordine si de ce acte am nevoie. Funcționarii publici de la primărie ma derutează. Doresc sa imi refac buletinul si pașaportul cu numele de familie al noului sot.
Răspuns la discuția Am primit amenda fara sa stiu
Ne-am legitimat deși legitimați au fost doar cei cu sucul la sticla de ciob doar 3 din 7 perosne restul de 4 perone nu au fost legitimate. In plus nici nu aveau o uniformă aveau geci pe care scria “primăria sector 3” si o agenda. Asupra lor nu aveau carnet de proces verbal nimic. Am fost liniștiti si ne-am legitimat nu aveam de unde sa stim ca se va ajunge aici.
In urma cu cateva saptamâni eram intr-un parc din sectorul 3 cu mai mulți prieteni. Stateam liniștiti fara sa facem gălăgie fara sa deranjam. Pe masa ce-am aveam mai multe sticle de timbark la sticla de ciob. Dintr-o data ne trezim cu gardienii parcului sau poliția parcului au venit sa ne legitimeze acuzându-ne ca noi consumam alcool. L-am spus ca este suc chiar le-am arătat sticlele nici nu au vrut sa stea la discuții insa i-au legitimat decat pe cei care aveau sticle de timbark , cam 3 persoane din din 7. I-au amenințat pe cei care i-au legitimat ca vor primi amenda pentru consum de alcool in spațiul public. Noi tot încercam sa discutam cu ei ca este suc sa ia sticlele sa vada. Nu ne-au prezentat niciun proces verbal insa ne Amenințau ca vom primi amenda. Nu au știut sa justifice lega pentru care ne dau amenda. Au plecat apoi. La maxim doua saptamâni distanta ne-am trezit cu amenda specificând Ca am refuzat sa semnam procesul verbal. Insa noi nu consumam alcool consumam suc si domni nici nu aveau asupra lor un registru de proces verbal si nici nu au completat nimic de fata cu noi.