avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate Dan GR

Activitate Dan GR

Nu.

-Apasă pe Răspunde, nu pe Citează, când vrei să publici un mesaj nou. Mulțumesc-

In regulament doar acea chestie este legata de folosirea telefonului. In rest , acel regulament nu prevede nimic legat de telefon.
Buna ziua / seara.

Acum cateva zile in urma a avut loc un caz, care dupa parerea mea nu este in regula. In timpul pauzei , repet , in timp:ul pauzei un coleg se uita in telefon. Un profesor s-a propiat si l-a confiscat. Este legala actiunea profesorului. Conoform regulamentului scolii: “Cerem permisiunea in timpul orei sau a altor activitati pentru a folosi telefonul mobil, in caz de urgenta.”

Pe langa aceasta intrebare mai am una. Drepturile omului sunt mai presus de regulamentul scolii?
Buna ziua / seara.
Aș avea o întrebare în legătura cu confiscarea telefonului în incinta școlii. Acum câteva zile, am avut un caz neplăcut în clasă. Un coleg folosea telefonul in PAUZA, timp in care un profesor s-a apropiat de el și l-a confiscat. Repet, incidentul s-a petrecut in pauza. Conform regulamentului scolii: “Cerem permisiune in timpul orelor sau a altor activitati pentru a folosi telefonul mobil in caz de urgenta.” Este legală actiunea pe care o face profesorul?

Pe langă acest fapt, aș mai avea o intrebare. Drepturile omului sunt mai presus de regulamentul scolii?