avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate hopeless1

Activitate hopeless1

Am inteles.
Va multumesc frumos!

Domnul cu <kilogramele> a mai fost certat cu legea dar nimeni nu a dus pana la capat ori plagerile ori nu a facut plangeri deloc si se pare ca a scapat de fiecare data. Sa vedem acuma insa ce vom face ca se tot taragane dosarul ba prin februarie anul asta ca s-a schimbat legislatia si i s-a schimbat incadrarea, ba ca s-a schimbat d-ul care se ocupa de dosarul nostru...etc. D-ale lu' Mitica! :stunned:
buna ziua!

As dori sa stiu si eu parerea dvs. in acest caz:

Acum cca. 1 an, un caz nefericit si total absurd de care am avut parte:
__pe cand eram cu sotul intr-o parcare din fata unui centru medical (sotul ma astepta pe mine, fetita dormea pe bancheta din spate), un individ a venit pe partea cealalata de sotul meu, a oprit brusc si dupa un schimb de replici cu sotul meu pentru cine-ce-care-cum a parcat, din senin vine direct si-l ia la bataie.
__Eu am auzit tipete si strigate de afara dar credeti-ma ca nici in ruptul capului nu am crezut ca atunci cand ma voi intoarce voi vedea asemenea scene:
__individul de vreo 1.90 m, vreo 140 kg, se batea cu sotul meu.:O:O:O Isi dadeau pumni ..etc. si o femeie, care ulterior ne-a fost si martora la politie, incerca sa-i desparta si tipa la individul cu pricina.
__Am iesit si eu din cladire cand am vazut asa, am sarit in spatele tipului si i-am dat vreo cativa pumni. Ce sa dai vere? ca era cat malu' iar mai tarziu nu stiam de ce ma durea o mana :(.....
__in sfarsit.....tip si eu la el, tipa si doamna...intr-un final vad ca nu avem ce-i face sun la politie,
__a vazut ca sun, s-a suit in masina si a fugit, i-am luat numarul la masina, il dau la politie prin telefon...etc. etc. vine politia, vine si ambulanta...sotul meu cu degetul rupt, nasul spart...etc. A primit un total de 50 zile de medico-legale.

Omul vrea sa se inteleaga cu sotul meu, eu nu prea as accepta mai mult din faptul ca daca era o atfel de situatie puteam sa pierdem fff multe (servici, psihologi cu fetita...etc.) ca era si fetita pe bancheta din spate (daca nu ar fi dormit si ar fi vazut totul? nu ar fi traumatizat-o pe viata??)
Am facut plangere la politie, am dat declaratii...am adus si masina pentru expertiza nu stiu de care, pentru ca si masina a fost intrucatva avariata in altercatie.

Acum intreabarile mele ar fi: cat risca acest om daca NU dorim sa cadem la intelegere cu el? sa nu va mai spun ca atunci cand noi ne-am dus la urgente, a venit si el pe motivul ca a suferit traume psihice. wow...daca era asa traumatizat cum a putut sa se urce in masina si sa fuga de la locul faptei??
Cat risca si ce risca?
Noi putem sa-i cerem bani in tribunal? Mai aveti exemple de oameni care au primit ceva de pe urma a asa ceva? Mi-as dori sa fie si incadrat la fapta ceva si sa si plateasca daune...morale..materiale..orice.

El tot incearca sa dea de noi ca sa cadem la pace pentru ca exista si o inregistrare dar nu se vad fetele insa se vede faptul ca el s-a indreptat catre sotul meu sa-l bata!
Noi ce riscam? Riscam sa nu vedem un chior? riscam sa ramanem doar cu orgoliile ranite si cu traumele suferite in perioada aceea datorita sistemului precar judiciar?

Dvs. ce pareri aveti?
Va multumesc foarte frumos pentru timpul dvs., inclusiv in numele sotului!!!
Am inteles. Deci nu are nici o legatura una cu alta.
Atunci nu-mi ramane decat sa ma duc la d-na de la somaj, dar cu greu o voi convinge sa nu imparta venitul din august si septembrie la 6 mai ales ca pe luna august am beneficiat practic cam de 70% din somaj si nu integral, pentru ca nu a fost luna plina :((

Va multumesc foarte frumos!
Am sa revin cu detalii, poate cineva va ma fi in situatia asta.


PS. si poate cineva sa calculeze efectiv cam care ar fi baza de calcul ca sa-i si pot exemplifica doamnei de la somaj concret? am sa dau orice detalii este nevoie dar pot sa va spun ca in august am beneficiat de 280 lei si in septembrie de 417 lei. Asadar cum se calculeaza baza pentru cei 75% care mi-i acorda CM-ul?
iar pentru lunile aprilie, mai, iunie si iulie inclusiv august si septembrie (chiar daca eu am intrat in somaj in august) acest interval apr.-sept. in care eu personal am platit la stat pentru asigurarile de sanatate nu se ia in consideratie salariul minim pentru care am platit cotizatia catre CASS? Asa cum scrie in art. 12, eu practic platind pentru CASS din propriul buzunar?

ps. dar doar la CASS, NU insa si la pensii.
Da. Rationamentul este acesta.
Dar va spuneam ca lunile aprilie, mai, iunie si implicit iulie nu am beneficiat de absolut nimic -- nici somaj, nici CCC...absolut nimic dat fiind faptul ca CCC l-am terminat in martie si in somaj am intrat in august (deci chiar lunile care imi trebuiesc pentru calculul concediului medical -- din aceasta cauza d-na de la AJOFM le-a calculat ca fiind zero si totusi le-a inclus in baza de calcul a CM-ului) si ca din aceste 6 luni premergatoare concediului medical am beneficiat doar in august si septembrie adica lunile de somaj.
Asadeci ce baza de calcul se aplica concediului medical in care am intrat din 1 octombrie? Aici nu prea inteleg eu! :(

Si inca o chestiune: tot citesc din legea care mi-ati dat-o si vad ca la art. 12 se sfecifica si anumite situatii aparte cum ar fi ca si eu am platit in perioada martie-septembrie din buzunar la ANAF asa cum scrie pe foaia primita de la ei in care se arata lunile in care am platit si cota aferenta salariului minim si scrie sus <<Nota de calcul pentru plata obligatiilor la Fondul asigurarilor sociale de sanatate aferente persoanelor fizice care nu au realizat venituri>>. Eu am platit atunci in martie anticipat pentru 7 luni si septembrie inclusiv chiar daca din august eu am intrat in somaj.

Va multumesc frumos! Stiu ca este o situatie mai aparte dar vreau sa inteleg mai bine si corect pentru ca este imposibil sa beneficiez doar de 20 lei pentru CM-ul dat. Ma intelegeti?
Am inteles. Asa voi face pentru ca chiar o crezusem initial, apoi mi-am spus ca parca ceva e aiurea in calculele dansei.

***Si...ca sa inteleg eu mai bine: ar trebui sa se ia ca baza de calcul venitul din indemnizatia de crestere copil in care am fost sau salariul de dinainte de CCC in care s-au platit cotizatiile catre institutiile aferente? Adica ma gandesc ca in perioada cresterii copilului nu s-au putut plati concedii si indemnizatii atata timp cat eu practic beneficiam de acestea adica de concediu crestere copil si implicit de indemnizatia de crestere copil? sau si acestea se iau in considerare?
Si in acest caz cui ar trebui sa ma adresez? Tot la AJOFM sau la alta institutie?
Doamna de la somaj nu mi-a oprit statele de plata de la AJPIS din perioada de CCC, asa cum imi ceruse initial ci doar restul actelor punand verdictul de ZERO pe cele 4 luni anterioare in care nu figuram cu absolut nimic si spunandu-mi ca mare lucru nu voi lua. CM-ul il am pentru perioada 1-15 oct -- daca are vreo relevanta.

Va multumesc frumos pentru timpul dvs.!
O zi frumoasa!
buna ziua!

Am tot citit ca pentru baza calculului concediului medical se iau 6 luni anterior intrarii in concediu dar cum se calculeaza atunci cand nu ai avut nici un venit un anumit numar de luni.
Mai concret: in martie a.c. am terminat CCC dar apoi am aflat ca firma unde lucrasem a intrat in insolventa. Din cauza faptului ca mi-au trebuit luni bune ca sa dau de lichidator si de tot <arsenalul> de acte pentru a intra in somaj intr-un final am intrat in somaj in august iar in octombrie in CM. Cei de la somaj au spus ca la calculul CM-ului se iau in consideratie lunile august si septembrie si inca 4 luni anterioare adica aprilie, mai, iunie si iulie dar eu in aceste luni nu figurez cu nici un venit pentru ca nu am reusit sa imi fac actele cu fostul angajator ca sa ma bage in somaj. Dar mi s-a spus ca se calculeaza zero pe aceste luni si ca se face media celor 2 luni din somaj plus zero si se imparte la 6, ceea ce este oricum de tot rasul :((

Are dreptate d-na de la somaj, cele 4 luni se considera zero si totusi se iau in calcul la impartirea la 6? :O

Va multumesc frumos!
ps. sper sa se fi inselat dansa!!!!!
pt. "cora2006"
__da..aveti dreptate. din pacate si instanta a avut dreptate dar...avocatul stia ca trebuie sa ceara lipsa de folosinta si nu chiria fapt pe care clientul de unde sa-l stie?? deaceea eram tare nedumerita de ce nu s-au acordat acei bani dupa expertize si reexpertize si zeci de milioane platite cu titlu de taxe de timbru. este corect?? ca banii pe taxele de timbru nu ti le mai da nimeni inapoi, nu?
__dar care ar fi perioada in care se mai poate cere aceasta lipsa de folosinta? ca banuiesc ca nu pot lua aceeasi perioada avuta in vedere in proces, nu? chiar daca acolo s-a gresit cerinta. probabil nu mai tarziu de 3ani in urma din momemntul in care fac actiunea, nu? sau pot arata ca mi s-a gresit in proces si pot cere aceeasi perioada?

va multumesc din suflet!