avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate MikZ

Activitate MikZ

Buna ziua!

Doresc sa intreb daca angajatorul are dreptul, legal, de a inchide firma pe 15 ianuarie (cum ne-a comunicat verbal), insa nu avem nicio notificare / decizie de-a firmei (salon de infrumusetare) din care sa reiasa motivul inchiderii si pasii (termen de preaviz, compensatii, etc.).
Este legal sa o inchida fara sa avem timp de a ne gasi in alta parte. Este legal sa ne transmita aceasta decizie doar VERBAL ? In aceasta situatie CIM-urile noastre cum se vor inchide : concediere? Ce putem face noi in aceasta situatie?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Insistenta telefon
Multumesc! Este bine de stiut.
Buna seara!
Am o intrebare, insa nu stiu sigur daca tine de abilitatile dvs. pentru a-mi raspunde: sora mea a avut o relatie cu un baiat, cateva luni de zile, insa, din cauza unei nepotriviri de caractere si a unei atasari prea anormala din partea baiatului, sora mea a decis sa puna punct relatiei. Am si facut acest lucru, insa, de atunci, acest baiat o suna intruna, pe motivul ca vrea sa vorbeasca cu ea, insa, inainte, cand raspundea, acesta nu facea altceva decat sa ii vorbeasca urat. Toata treaba este ca nu se mai opreste din sunat. Ce poate face in acest caz, fara a fi nevoita sa isi schimbe numarul de telefon? Pentru ca, practic, e ca un fel de hartuire. El, pur si simplu, nu intelege ca a fost o relatie, s-a terminat si apoi fiecare pe drumul lui. Sunt zile in care suna si de 50 de ori.
Astept un raspuns, daca puteti si multumesc!
Buna ziua! Sunt angajata de 5 luni la acest nou loc de munca si medicul de familie mi-a spus ca nu imi da concediu medical deoarece n-am cotizatia de 6 luni ( cf noii legi 2018). Am fost la el, deoarece ma doare burta si am simptome de apendicita si vroiam sa stiu daca beneficiez de concediu medical. Tin sa va spun ca, inaintea acestui job, am fost angajata la o alta firma ( asadar, cintributiile au fost platite).
Ca sa inteleg, aceste 6 luni de cotizatie, trebuie sa fie de la jobul actual sau se iau legat( 5 luni de la noul job si o luna de la celalalt)?
Multumesc!