avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate bobo24

Activitate bobo24

buna ziua,
suntem doi asociati in firma, 50% fiecare. nu avem niciun angajat. sunt platitor de tva. trebuie sa am un angajat? sau ma obliga vreo lege sa-mi fac cim, mie sau asiciatului?
multumesc!
buna ziua,

va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: la firma unde am lucrat s-a deschis procedura de insolventa pentru un debit. a fost numit un administrator judiciar. acest administrator judiciar...se poate prezenta la control (a fost chemat la itm pentru ca nu mi-a depus incetarea cim)? el e cel care semneaza procesul verbal?

multumesc!
pai daca patronii au murit, io unde mai muncesc?
cine imi da de munca?
cine ma plateste?
cum sa ramana asa contractul?
n-ar putea fi vorba de urmatoarea solutie: decesul patronilor duce la dizolvarea societatii (legea 31/1990) iar posturile nu se desfiinteaza conform 65 (1) din Codul muncii?
cum se produce incetarea CIM daca dededeaza patronii?
din pacate nu m-am lamurit
pe drepturi de autor se platesc sume frumusele...din patru cifre...
nu e mai convenabil ca un stirist sa aiba cim si sa aiba si protectie sociala asigurata de angajator?
ca io cand vad banii aia...nu prea-mi vine sa-i mai dau si pe asigurare de pensii, sanatate, somaj...
si apropos de somaj...daca n-am CIM...pot deveni somer indemnizat?
eu vreau sa am contract de munca, de ce nu se face? de ce se invoca acest contract pe drepturi de autor? caci nu e vb de bani mai putini la stat
de ce un astfel de contract si nu CIM?
buna ziua,
as dori sa ma lamuresc in ce priveste contractul de colaborare pe drepturi de autor, contract pe baz caruia se munceste in televiziune.
stie cineva despre un astfel de contract si de ce nu se munceste pe CIM??

multumesc
Răspuns la discuția Intrebare post desfiintat!
:offtopic:
sunt curioasa din ce oras esti...
buna ziua,
va rog, cine ma lamureste dupa care lege sunt salarizate ingrijitoarele din gradinite?
multumesc!
Răspuns la discuția Art. 17 (2) CCMUN
1. este posibil ca la data la care salariata face cerere sa lucreze 6 ore pe zi sa fie in cursul anului scolar, deci copilul nu poate fi inscris atunci la camin sau cresa.
2. mama poate lucra 6 ore, daca vrea. daca nu are cu cine lasa copilul in cele 8 ore pe zi, sau mai multe, cat lucreaza, ea poate opta sa lucreze 6 ore pe zi. cu conditia sa fie de acord si angajatorul.