avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Ronita

Activitate Ronita

Buna ziua, am comandat online 4 furtune de vacuum pentru masina. Pe site scria ca au o lungime de 2m. Am fost sunat ca sunt disponibile doar 3 bucati (6m). Am acceptat, iar la deschiderea coletului, am constatat ca mi-au fost trimisi doar 3m, adica 1 furtun intreg de 2m, plus o jumatate. Factura contine explicit 3 bucati a cate 2 m. Problema este ca am platit pentru 6 m. Contactand magazinul, mi s-a raspuns ca e gresita dimensiunea afisata pe site. Pretul este, totusi, printre cele mai ridicate de pe piata. Ce pot sa fac? Daca returnez produsele, cum dovedesc ca am primit doar jumatate din comanda si sa fiu sigur ca primesc banii inapoi. De asemenea, in aceste cazuri, nu ar fi normal ca vanzatorul sa plateasca treansportul, fiind greseala lui? Multumesc
Buna ziua, pe perioada stării de urgență, concediile de risc maternal nu au necesitat viza medicului de medicina muncii. Cum se va proceda pentru luna mai, având în vedere că starea de urgență încetează din data de 15, iar medicul de familie a eliberat concediul, la inceputul lunii mai? Va fi nevoie de viza de la medicina muncii? Multumesc. Gabriela
Buna ziua. Referitor la concediul de crestere a copilului, as dori sa stiu cum se calculează, daca inainte se as si pentru concediul de risc maternal de 120 zile. Care vor fi cele 6 luni din care se va calcula: cele anterioare concediului de risc maternal, sau ultimele 6 luni calendaristice, care includ si cele 120 zile de risc plus maternitate? Va multumesc.
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
Durata preavizului pentru demisie, in functie de conducere.
Buna ziua, as dori sa stiu daca, referitor la perioada de preaviz a unui angajat, sunt modificari recente in legislatie. Ma intereseaza, in special, durata preavizului; daca aceasta mai poate fi redusa. Multumesc.