avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate justinsanero

Activitate justinsanero

Răspuns la discuția perioada de proba
Dupa CO, perioada de preaviz va inceta

Cornel Vasile a scris:

Nimeni nu va poate spune exact ..dar poate exista varianta ca dupa CO sa se decida incetarea c.i.m. intr-una din modalitatile prevazute de art.31 sau art 55 din codul Muncii.

Buna ziua,

Momentan sunt in perioada de proba, iar angajatorul a aprobat concediul de odihna. In perioada de CO a stabilit mai multe sedinte online despre evaluarea finala. Exista posibilitatea ca angajatul sa fie concediat in aceasta perioada de CO?

Multumesc si astept cu interes un raspuns
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,

In perioada urmatoare vom angaja o persoana cu disabilitati. Va rog sa-mi spuneti ce documente SSM sunt necesare.

Multumesc in avans,
Răspuns la discuția Fisa postului/ perioada de proba
Da, doar pentru acest motiv, fara schimbare de atributii. Pun aceasta intreaba doar sa stiu daca exista riscuri de care nu sunt constient.

Multumesc,

Cornel Vasile a scris:

Doar pentru motivul schimbarii managerului vi se solicita asa ceva?

Răspuns la discuția Fisa postului/ perioada de proba

Buna,

Totusi mi se cere sa semnez o fisa noua a postului. Chiar daca voi semna nu voi fi expus la o noua perioada de proba?

Multumesc pentru ajutor,


Cornel Vasile a scris:

Nu trebuie semnata o noua fisa a postului daca se schimba managerul.

Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba, Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.

Buna ziua,

In cazul in care se schimba managerul la care raportez trebuie semnata o noua fisa a postului? De asemenea, daca voi semna va fi automat o noua perioada de proba?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu perioada de retentie pentru urmatoarele documente SSM/PSI:

1. accidentele de munca
2. fisele de instruirea individuala
3. proceduri de lucru si instructiuni pe linie de SSM/PSI
4. dosar salariate gravide.
5. Fise de identificare a factorilor de risc

Multumesc
Buna ziua,

As dori sa va intreb daca raportarea anuala a deseurilor poate fi efectuata electronic avand in vedere situatia pandemica actuala? In cazul in care este posibila, puteti sa-mi transmiteti link-ul necesar.
Va multumesc pentru informatie .

O saptamana frumoasa.