avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate mormelvio

Activitate mormelvio

Ministerul Finantelor Publice isi va exprima acordul pentru vanzarea imobilului respectiv pentru ridicarea temporara a interdictiei de grevare in vederea constituirii unei noi ipoteci. Deci se pare ca nu la Fondul de garantare trebuie sa ne adresam....deci mergem la Finantele Publice locale sau cum sa procedam?? aveti ideii???
Hotararea de guvern 388/2015 pt modificarea programului Prima Casa a fost publicata in monitorul oficial 387 din 03.06.2015
[ link extern ] ==
S-a semnat un antecontrat sub semnatura privata...asa cum am scris mai sus...asta inseamna cu martori si nu in fata notarului ca nici pe noi nu ne primea nici un notar.

Dar iata ca am o veste buna. Miercuri 27.05.2015 s-a aprobat in sedinta de guvern o hotarare care o gasiti mai jos si care este raspunsul la problema noastra. [ link extern ]
Iata si un rezumat cu ce contine aceasta hotarare:
www.avocatnet.ro/content/art...

Nu stiu exact care este traseul juridic mai departe, cred ca trebuie sa intre in parlament sau sa apara direct in monitorul oficial si abia apoi intra in vigoare. Ideea e ca scrie alb pe negru ca se poate vinde prin credit, catre un cumparator care apeleaz tot la programul prima casa si ca fondul si ministerul isi dau acordul pt ridicarea temporara a interdictiilor si inscrierea de ipoteci in favoarea noului finantator (vezi articolu unic punct 8 si punct 18.2
Asteptam cu interes publicarea in Monitorul oficial!
Salutare tuturor. Sunt agent imobiliar si va pot spune ca azi la banca m-am confruntat si eu cu un caz similar, primul de altfel. Vanzatorul a cumparat in 2010 un apartament prin programul prima casa. A asteptat sa-i expire cei 5 ani si l-a scos la noi la agentie la vanzare. M-am plimbat la el cu zeci de clienti, cu greu am reusit sa gasim pe cineva care sa doreasca apartamentul. Promitentul cumparator binenteles ca doreste sa-l cumpere tot prin programul minunat prima casa. S-a facut simularea pe venituri la banca cu raspuns favorabil dupa care au semnat un antecontract sub semnatura privata, s-a dat un avans, si cand am ajuns la banca ni s-a spus ca de fapt nu e posibil pt ca statul roman nu accepta ipoteca de rang 2 pe acel apartament, deci tranzactia se poate face doar cu conditia ca actualul proprietar sa ramburseze creditul din fonduri proprii si abia dupa ce avem un extras de carte funciara liber de sarcini se poate demara din nou procedura prin programul prima casa. Prin urmare acum ne chinuim sa facem rost de banii cash, sa achitam imprumutul, sa asteptam 2-4 luni pana statul emite adresele de radiere a ipotecilor si abia apoi cumparatorul sa depuna dosarul pt prima casa. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!!!!
Răspuns la discuția Facturare expertiza judiciara
Am sunat si eu la biroul local de expertize si mi-au spus acelasi lucru, adica nu deconteaza decat de pe PF sau II. Desi sunt programata joi la examen in Bucuresti inseamna ca nu ma voi prezenta din cauza asta. Pacat ca nici macar instantele nu respecte prevederile din care ne pun pe noi sa dam examen, in speta OG 2/2000.
Răspuns la discuția Facturare expertiza judiciara
Multumesc frumos pentru raspuns. Pe SRL in acest moment nu am nici un angajat dar de luna viitoare voi avea un agent imobiliar (activitatea principala este de Agentii imobiliare) si din toamna probabil un consilier juridic. Nici unul dintre ei nu va avea legatura cu activitatea de evaluare sau expertize tehnice acestea facandu-le doar eu.
In acest moment fac un contract trilateral incheiat intre SRL, evaluator care este subsemnata si beneficiarul lucrarii ca sa pot factura de pe SRL dar sa apara faptul ca eu am facut evaluarea.
Răspuns la discuția Facturare expertiza judiciara
Nu este vorba de expert contabili judiciar ci de cu totul alta specializare. Examenul urmeaza sa-l dau luna viitoare, asta doar daca gasesc o solutie de a factura de pe SRL aceste expertize catre instanta.
Răspuns la discuția Facturare expertiza judiciara
Am uitat sa precizez faptul ca voi face expertize privind evaluarea bunurilor imobile. Momentan pe SRL facturez astfel de rapoarte de evaluare, avand activitatea principala pe codul 6831 care include servicii de evaluare pe baza de contract.
Răspuns la discuția Facturare expertiza judiciara
Multumesc frumos pentru raspuns. Alegerea mea clara este sa pot factura aceste expertize de pe SRL-ul pe care il am functional in acest moment. Imi puteti spune va rog ce CAEN ar trebui sa am ca sa pot factura aceste expertize? Nu de alta dar de mai putin de jumatate de an am infiintat SRL-ul si am renuntat la I.I. tocmai pentru ca taxele mi se pareau tare mari in conditiile in care eu fac doar prestare de servicii si cheltuielile deductibile erau tare mici. Asa acum sunt micro intreprindere si platesc 3% pe CA.
Buna ziua. Am o intrebare legata de modalitatea de facturare a contravalorii unei expertize judiciare.
Urmeaza sa devin expert judiciar. Eu momentam detin un SRL. (asociat si administrator). Intrebarea mea este daca pot factura de pe acest SRL (care are ca obiect principal activitatea in care urmeaza sa devin expert judiciar), contravaloarea expertizelor dispuse de instanta in care sunt numit ca expert. Ideea e ca am auzit ca nu se poate factura de pe SRL ci trebuie sa-mi fac un PFA in acest scop. Daca e asa, atunci prefer sa renunt a deveni expert judiciar. Nu e rentabil deloc sa-ti infiintezi un PFA doar pentru a putea factura aceste expertize pentru instanta. Avand in vedere ca poti fi numit expert in mod aleatoriu intr-o cauza, este de la sine inteles ca sansa mea este foarte mica, prin urmare si numarul de expertize este mic, poate una-doua pe an. In schimb contabilitatea unui PFA trebuie platita lunar...
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in mod concret, deoarece in functie de ce aflu ma voi duce sau nu mai departe cu aceasta specializare.
Multumesc.