avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate andreea81

Activitate andreea81

Răspuns la discuția Corespondenta COR 2011
am si eu o nelamurire...director comercial, ce corespondent COR 2011 sa-i pun acum?
Răspuns la discuția salariul minim 670+indici??
salariul minim, deocamdata, este de 670 lei; iar coeficientii sunt cei vechi. contractul colectiv de munca la nivel national nu este publicat. deci nu se aplica!
Răspuns la discuția concediere - detalii
smeagull a scris:

contract sa aiba in partea dreapta sus stampila ITM-ului, cu un numar si o data (data la care v-ati angajat).


termenul de inregistrare la ITM a unui contract, este de 20 de zile, deci data celor de la ITM nu trebuie sa coincida cu data angajarii.
Răspuns la discuția ajutor de somaj
tudorvaleriu a scris:

1.Trebuie sa va inceteze CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 56 lit. a), b), c),

:O cum adica "trebuie"?
art.56 a) la decesul salariatului;
b) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului
c) abrogata prin OUG nr.55/2006
... cum sa mai iei somaj daca iti desface CIM cu aceste articole? :stunned:

iar acum postez si ART. 17 din L76/2002
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiţi sau aleşi, dacă anterior nu au fost încadraţi în muncă sau dacă reluarea activităţii nu mai este posibilă din cauza încetării definitive a activităţii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajaţi pe bază de contract sau li s-a desfăcut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a încetat raportul de muncă în calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au încheiat contract de asigurare pentru şomaj şi nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
g) au încetat activitatea ca urmare a pensionării pentru invaliditate şi care, ulterior, au redobândit capacitatea de muncă şi nu au reuşit să se încadreze în muncă;
h) le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
i) *** Abrogată
j) reintegrarea în muncă, dispusă prin hotărâre judecătorească definitivă, nu mai este posibilă la unităţile la care au fost încadrate în muncă anterior, din cauza încetării definitive a activităţii, sau la unităţile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a încetat activitatea desfăşurată exclusiv pe baza convenţiei civile.
eu sunt de aceeasi parere cu anca13, adica salariata revine la serviciu, in ziua imediat urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani.
ART. 11 din O148/2005
Plata drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.
din moment ce si plata indemnizatiei inceteaza tot in ziua urmatoare, sunt de parere ca si munca incepe in ziua imediat urmatoare.
Răspuns la discuția revenire din CIC
multumesc de raspuns. asa stiam si eu, ca se face decizie, dar m-au pus pe ganduri cei de la ITM, cand mi-au spus sa intocmesc act aditional. oricum merg pe varianta deciziei.:D multumesc inca o data. o zi buna
buna ziua! in cazul angajatei care revine in campul muncii din concediu ingrijire copil, ce act se intocmeste de catre societate? o decizie de incetare a suspendarii si revenire in campul muncii sau un act aditional in care se specifica faptul ca inceteaza suspendarea?
Răspuns la discuția Nota de lichidare este necesara?
din cate stiu eu, nota de lichidare este utila si viitorului angajator. in nota de lichidare se trec si salariile brute realizate, necesare pentru concediile medicale, zilele de concediu de odihna efectuate, si zilele de concediu medical.