avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate GherasimGeorgeMarian

Activitate GherasimGeorgeMarian

Răspuns la discuția Eroare pret Emag
Salut.Ce ati mai rezolvat cu laptopurile?Intr-o situatie de genul sunt si eu cu niste imprimante.Au gresit pretul si nu vor sa onoreze comenzile
Adevarat, daca nu a fost strategie de marketing pretul a fost gresit. In regulamentul acestui site se specifica faptul ca, "contractul se va considera incheiat in momentul in care se primeste confirmarea de livrare" desi conform OUG 34/2014: "contractul s-ar considera incheiat la primirea emailului dupa plasarea comenzii",E mai presus ceea ce e scris in regulamentul acestora sau legea?Chiar si asa, conform regulamentului site-ului, vanzatorul nu poate anula comanda decat in cazurile : "1) neacceptarea de catre banca emitenta a tranzactiei.2) invalidarea tranzactiei de catre procesatorul de carduri agreat de vinzator.3) datele furnizate de catre Cumparator, pe Site sunt incorecte."Toate comezile mi-au fost anulate (atat cele achitate cat si cele ramburs). Nu am comandat doar produsele la care vanzatorul spune ca a gresit preturile. Nu se specifica nimic in regulamentul site-ului ca nu-si vor asuma responsabilitatea in cazurile de eroare pret cum ar fi trebuit probabil. Recunosc ca moral poate nu e corect, dar acestea erau preturile afisate de ei. Doresc o rezolvare amiabila dar nu prea ma inteleg cu vanzatorul, acesta se raporteaza la suma achitata de mine, eu ma raportez la un procent voucher din (1/10) din valoarea actuala a imprimantelor. Multumesc anticipat ptr, pareri/raspuns.
Buna ziua,am dat mai multe comenzi pe data de 24 atat cu plata online cat si ramburs.Mi-au anulat toate comenzile pe motiv ca pretul a fost gresit.Produsele au foat cumparate de la un partener de pe o platforma online.Cf. termeniilor si conditiilor platformei,documentele care stau la baza contractului sunt cele din termenii si conditiile afisate de partener pe pagina acestuia.Nu se regaseste nicaieri in conditiile partenerului conditia ca o comanda poate fi anulata in caz de erori afisare pret. Ar trebuie sa onoreze comerciantul comenzile?Mentionez ca am achitat produse care dupa sesizare eroare au afisat pretul de 3000 lei cu aproximativ 3 lei.Multumesc!
Răspuns la discuția Comanda anulata de Emag
Buna ziua,aceiasi problema o am si eu,am dat mai multe comenzi pe data de 24 atat cu plata online cat si ramburs.Mi-au anulat toate comenzile pe motiv ca pretul a fost gresit.Produsele au foat cumparate de lanun partener.Cf. termeniilor si conditiilor platformei,documentele care stau la baza contractului sunt cele din termenii si conditiile afisate de partener pe pagina acestuia.Nu se regaseste nicaieri in conditiile partenerului conditia ca o comanda poate fi anulatain caz de erori afisare pret. Ar trebuie sa onoreze comerciantul comenzile?Mentionez ca am achitat produse care dupa seaizare eroare coata 3000 lei cu aproximativ 3 lei.Multumesc!