Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi

Webinar Premium LIVE: Riscuri și obligații privind combaterea spălării banilor. Joi, 1 Iulie, de la ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate eugenoctavian1968

Activitate eugenoctavian1968

Prin amenajarea corespunzătoare a acestuia, după acordul prealabil al proprietarului și încheierea unui contract.
Dacă privești doar tu filmările, da. Dacă le faci publice și apar în ele persoane care pot fi identificate, nu.
Locul de parcare este al tău doar între anumite ore, (17 - 08 de exemplu), dacă ai abonament, dacă nu, se merge pe principiul "primul venit primul servit".
Dacă are domiciliul stabil și locuiește în acel condominiu.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceți o petiție pentru modificarea legii! Dacă nu primiți răspuns, sau acesta nu vă satisface, mergeți și demonstrați în fața Parlamentului.
Aveți grijă să respectați toate măsurile impuse de autorități.
Să ne țineți la curent cu rezultatul!
Oamenii din conducerea asociației de proprietari se cred cel puțin Dumnezeu pe pământ!
Mulți dintre ei nu știu bine să scrie, nu au habar sau ignoră prevederile legale!
Într-o țară normală, derapajele acestea ar fi sancționate, aici n-ai să vezi așa ceva!
Sfatul meu este să vinzi, scapi de interacțiunea cu ei.
Să revii te rog cu vești dacă ai fost scăzut cu banii respectivi!
Răspuns la discuția Asociatia de proprietari
Încearcă la biroul de Îndrumare și control al asociațiilor de proprietari din localitatea unde ai apartamentul; un telefon sau un mail, găsești informații pe pagina de net a primăriei.
Răspuns la discuția vecin cu probleme psihice
După lege, dacă ar fi rău platnic și ar avea restanțe, ar putea fi acționat în instanță și, (după lupte seculare), ar putea fi vândut cu toba!
Dacă omul este deranjat la mansardă, cu acte în regulă, se poate cere conform legislației, ca altcineva să administreze bunurile lui și să aibă grijă să nu mai deranjeze pe nimeni.
Dar, nu uita că trăim în România...
Părerea mea e că nu aveți ce-i face.
Am citit în presă că în Craiova există un caz asemănător cu o femeie care nu are acte, e bolnavă psihic, cară tone de gunoi în apartament. N-a intrat nimeni acolo să curețe de ani, scara de bloc pute înfiorător, focar de infecție, etc.
Femeia e în libertate, singura interacțiune e cu cineva de la o asociație care-i dă de mâncare.
Zic degeaba. Prin lege administratorul este obligat să administreze imobilul în litera și spiritul legii. Adică pe românește, conducerea asociației nu se poate "spăla pe mâini" de acțiunea unui proprietar asupra părții comune; ei trebuiau să se asigure că orice acțiune, (construire, modificare, îmbunătățire, etc.), a părții comune se face conform legii!
Dar, (există și un dar), nu uita că trăim în România unde cel care are bani are dreptate, albul se face negru imediat dacă trebuie!
Răspuns la discuția Alcool la volan
Ai avut baftă!
Să nu mai consumi alcool înainte de a conduce autovehicule pe drumurile publice!
Cum ați ajuns la concluzia că schimbarea țevilor este necesară?
Credeți că există țevi cu nivel maxim de zgomot admis?