avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate pamy

Activitate pamy

Buna ziua,
sunt administratorul unei firme si ma aflu intr-o situatie delicata ,rog pe cine poate sa ma ajute cu un sfat.
In anul 2009 am incheiat un antecontract de vanz.cumparare cu o primarie pentru un teren (detinut de primarie in proprietate privata) mentionez ca pe teren se afla o constructie intabulata pe firma mea.Antecontractul a fost incheiat cu plata in 18 rate,rate care au fost achitate la timp,dupa achitarea ratelor s-a intocmit documentatia cadastrala si ne-am prezentat la notar conform antecontractului pentru intabulare si stupoare acolo am aflat ca nu se poate intabula pentru ca s-a schimbat legea si primariile nu mai au voie sa vanda din proprietatea privata.
Va rog din suflet daca poate cineva sa ma ajute cum trebuie sa procedez ce e de facut imi ramane constructia in aer?
Buna seara,
In anul 2006 am cumparat teren extravilan de pe 6 titluri de proprietate in suprafata de 6 ha ,aceasta suprafata de teren a apartinut bunicului sotului meu ,care a fost casatorit de 2 ori si au rezultat 6 mostenitori(cei de la care am cumparat noi).
Am angajat un avocat si in anul 2007 a inceput procesul pe parcursul careia s-au intocmit:
-2 rapoarte de expertiza tehnica judiciara
-raport de expertiza tehnica extrajudiciara
-memorii tehnice ,etc

Intr-un sfirsit in 13.08.2010 s-a emis o setinta care a devenit irevocabila.
Am vorbit cu un domn inginer topograf care ne-a spus ce acte sa pregatim pentru cadastru si surpriza :pe doua din titlurile de proprietate din care am cumparat terenul ne-a spus ca e gresit nr tarla si nr. parcela si ca nu putem intabula.
De la primarie ne-au eliberat adeverinte pentru titlurile gresite in care spune ca terenul aflat in tarla si parcela (cu nr. gresit) se identifica in teren si pe harta in tarla si parcela(nr.corect) conform expertizei intocmite de un expert angajat de primarie.

Va rog din suflet sa ma ajutati am cheltuit o groaza de bani pe expertize si onorarii
si nu mai stiu ce trebuie sa fac suntem in 2012 si nu reusesc sa intabul acest teren.Avocata mi-a spus ca trebuie alt proces ,alte expertize ,va rog sa ma ajutati.


Si tot acum am aflat ca in cele 2 parcele cu probleme au titlu de proprietate alte 2 persoane
care nu vor sa ma inteleaga ca e o gresala si sa o remediem de comun acord ,mai mult spun ca eu doresc sa le iau pamantul si nu vor sa cadem la o intelegere sa rezolvam problema.
Cum sa procedez? Sunt disperata va rog sa ma ajutati!



Răspuns la discuția Pot cumpara terenul ?
Multumesc,credeam ca exista cineva care ma poate ajuta
Buna seara,
Detin o societate comerciala care are cu drept de cumparare un imobil cladire,iar in Cartea Funciara pct.B Partea II referitor la teren spune:
1Statul Roman in administrarea operativa a
2.Consiliul local........in folosinta
3.Firma X de la care eu am cumparat cladirea

Dupa ce am cumparat cladirea am facut urmatoarele demersuri pentru a cumpara si terenul :
-am obtinut in urma unei cereri o Hotarare de Consiliu local prin care spune:
Se aproba vanzarea terenului din domeniul privat al comunei......,aferent cladirii detinuta de sc....in suprafata de ... cu drept de preemtiune in favoarea firmei SC...
proprietara constructiei.
-pretul se va stabili in baza raportului de evaluare intocmit de o firma autorizata si
aprobat de Consiluil local
In urma acestei Hotarari mi-am exprimat optiunea de a cumpara terenul
Aceasta Hotarare a fost in 25.12.2008
S-a intocmit o expertiza a terenului la cererea Consiliului local in ianuarie 2009
In sedinta de Consiliu din data de 05.04.2009 conform procesului verbal pe care il am in copie s-a prezentat si supus spre aprobare Documentatia tehnica pentru evaluarea terenului supus vanzarii ,dupa prezentare este supus aprobarii consiliului local si aprobat in unanimitate si aprobat plata esalonata pe 18 luni.
De la acea data si pana azi il tot rog pe d-ul primar sa ne ducem impreuna la notar pentru a intocmi un antecontract de vanzare cumparare pentru a putea incepe sa platesc ratele.
Intrebarea mea e cum e corect sa procedez? Sa incep sa platesc ratele si pe urma sa-l sau in judecata?Sau sa ma rog de dansu la nesfirsit ?Va rog sa ma sfatuiti ce pot face?
Pe baza Hotararii Consiliului local in care s-a aprobat vanzare si in baza procesului verbal a sedintei in care s-a aprobat evaluarea terenului si plata esalonata pot incepe sa platesc?Va multumesc!
buna seara,
Detin unSRL,am si un punt de lucru intr-o localitate unde are loc o data pe an un
targ.As dori sa particip si eu anul acesta.Am uitat sa mentionez am un magazin alimentar si un bar la punctul de lucru.As vrea sa ies la targ cu mici,carnati ,bere,etc. si as vrea sa stiu de ce autorizatie as avea nevoie.
Cred ca in primul rand imi trebuie de la primarie sa inchiriez un spatiu,lista de inventar cu marfa care o duc la piata sau toate actele de provenienta?am nevoie de ceva autorizatii de la sanepid?Trebuie dusa casa de marcat?e fiscalizata pentru punctul de lucru nu ambulant?Mai trebuie ceva va rog sa ma ajutati nu am mai fost la un targ niciodata.
Va multumesc !
Daca mama mea este in posesia unui buletin de identitate cu valabilitate nelimitat
si vrea sa-si schimbe permisul pentru ca ii expira in curand trebuie sa-si schimbe si buletinul in carte de identitate ?
Ma poate ajuta cineva cu fisa postului pentru director societate comerciala?
In data de 14.05.2009,am inregistrat un contract de munca la DMPS ,cu inceperea activitatii din 01.06.2009, acest angajat mi-a cerut o adeverinta pentru a face ceva analize la spital.Intrebarea mea este:
-dat fiind faptul ca e angajat de 5 zile si pentru el inca nu s-a platit nimic la sanatate beneficiaza de servicii medicale?
-ce adeverinta trebuie sa eliberez?
-trebuie vizata de casa de asig de sanatate?
Va multumesc !
Buna seara,
As avea o mare rugaminte daca cineva ma poate ajuta,la randul meu as vrea sa ajut un prieten handicapat(handicap accentuat)-amputat piciorul stang si momentan protezat.
Dat fiind faptul ca nu are piciorul si a fost ajutat cu niste bani ar vrea sa-si achizitioneze o masina din Germania ,cu schimbator de viteze automat(adaptat handicapului).Am marea rugaminte sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedeze:
-de ce acte are nevoie?
-ceva adeverinte de la handicapati?
-ce taxe trebuie sa plateasca?
Pasi care trebuie sa-i urmeze.Dat fiind faptul ca nu se deplaseaza foarte usor,am rugamintea cine poate sa ne ajute cu niste sfaturi.