avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate AlinD89

Activitate AlinD89

Multumesc pentru raspuns. Dar atunci despre ce document e vorba la punctul 2?

M-am uitat acum prin mail-urile primite de la primarie si vad ca mi-au trimis si factura de achizitie semnata electronic de un angajat al primariei. Sa fie vorba de asta?
Buna ziua,

Vreau sa-mi inmatriculez masina si nu stiu la ce document se refera punctul 7 din aceasta lista:
[ link extern ]
Ma poate ajuta cineva?

Multumesc
Discuție Expirare CI
Buna ziua,

In aproximativ 6 saptamani imi expira cartea de identitate. Problema este ca, programarile facandu-se doar online, nu mai sunt zile libere pana in luna August. Ce pot sa fac in situatia asta pentru a fi in legalitate?

Multumesc
Buna ziua.

Am nevoie de un extras de carte funciara pentru un contract de intretinere. Pe site-ul OCPI am gasit 3 tipuri: de informare online, de informare la ghiseu si de autentificare. De care am eu nevoie? Sau ce diferente sunt intre ele?

Multumesc.
Răspuns la discuția Garantie produs+software
In acel caz e o mica diferenta. Exista optiunea de a face update de software si de a folosi in continuare produsul, iar Microsoft a anuntat cu multi ani inainte de a intrerupe suportul pentru Windows XP.
Problema mea ar fi cu produsele unde nu este posibil acest lucru. Sunt tot felul de gadget-uri fabricate prin Asia de producatori necunoscuti (cel putin mie) care nu-mi ofera certitudinea ca vor mai exista in urmatorii doi ani cat as avea garantie.

Adrian Dimitriu a scris:

Produsul nu e neconform. e doar perimat. Nu aveti cum sa invocati garantia.
Atunci cand Microsoft a intrerupt suportul la Windows XP, de exemplu, lumea a trecut la Vista sau direct la Windows 7. Chiar daca aveau licente retail.

Buna ziua,

Ce se intampla in cazul in care un produs nu se mai poate folosi in scopul pentru care a fost cumparat din cauza unui update de software pe care producatorul acestui software nu-l va mai face niciodata? Pot cere returnarea sumei platite? Garantia este tot de doi ani?
Exemplu:
Un produs care vine impreuna cu un software de sincronizare in cloud, sa zicem google drive. Cei de la google aduc modificari serviciului lor care duc la imposibilitatea folosirii software-ului produsului cumparat fara un update, dar firma producatoare nu mai exista sau nu mai ofera suport pentru acest produs.

Multumesc