avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate ralucabun

Activitate ralucabun

Buna ziua,

In urma cu 20 ani printr-o sentinta judecatoreasca am intrat in posesia unui teren intravilan .Terenul este declarat la primarie si impozitat an de an. In 2016 se incearca sa se faca cadastru si intabularea lui.
Problema este ca unul dintre vecini care isi face cadastru a inceput masuratorile de pe terenul meu, astfel incluzand in parcela lui si cativa metri de la mine.
.Pana acum 2 ani nu avea acte pe teren si le-a ''fabricat '' acum pe baza unei chitante de mana . Asa zisa persoana de la care a cumparat a murit de mult si nu avea urmasi, asa ca nu avea cum sa o cheme sa legalizeze tranzactia sau sa se judece cu ea.
In lipsa noastra vecinul ,in urma cu ceva vreme ,a intrat in curte si a masurat pamantul meu facandu-si in asa fel actele incat sa includa si partea din parcela mea .A chemat niste martori binevoitori si si-a rezolvat problema. Acum are pe teren cat si in acte suprafata exacta, ceea ce inseamna ca intai a masurat si pe urma a facut actele. Suprafata pe care o detine este de cateva mii de metri si este imposibil sa nu ai diferente.
Intrucat vom ajunge sa ne judecam , pentru ca mi se pare dubioasa intrarea in posesie ce pasi am de urmat si la ce autoritati ma pot adresa.

Va multumesc
Multumesc.

Am sa merg la Primarie.
O seara buna
Sunt doua parcele , in contractul de v-c al primei parcele este trecut teren constructii, in cadastru este trecut teren agricol. Fizic pe teren se gaseste vita de vie si cativa arbusti plantati de fostii proprietati. De 20 ani se plateste la Primarie impozit teren agricol. Din actele de provenienta a celei de a doua parcele reiese ca este teren agricol. Pe teren fiind plantati pruni.La primarie este trecut ca teren agricol. Parcele sunt in vecinatate, au cadaste separate si nu au nicio utilitate.
Vreau sa aflu daca este adevarat ca terenurile din interiorul orasului vor trece in categoria curti constructii? Asta insemnand ca la vanzare trebuiesc platite taxe notariale si impozit catre stat foarte mari . Terenul in totalitate este o panta care nu poate valora niciodata 500 lei/mp. Pretul maxim al zonei este de 35 E/mp teren drept.
Consilul local poate schimba incadrarea asa pe neasteptate? in vecinatatea terenului sunt proprietati de cateva mii de mp cu livezi, gradini de zarzavat, asta ar insemna taxe locale mari, iar daca vrei sa vinzi platesti iar taxe mari pentru un teren pentru care primesti cativa euro /mp.
Buna ziua,

Ca o continuare a intrebarii pusa de mine in urma cu cateva zile - daca se poate vinde un teren sub grila notariala?- revin astazi cu o alta problema intampinata de mine.
Dupa ce am stat de vorba cu un notar, acesta imi spune astazi ca toate terenurile agricole si cele cu livezi si vii din interiorul unui oras trec in categoria curti constructii.
Pe terenul pe care vor parintii mei sa mi-l vanda este infiintata o plantatie de pruni iar de jur imprejur este plantata vie, nu exista nicio constructie, nicio utilitate . Notarul imi spune ca valoarea tranzactiei este de 500 lei/mp, chiar daca din cadastru reiese ca terenul este incadrat la categoria" agricol ", zona B, valoare 350 lei/mp(valoare si asa foarte mare).
Puteti , va rog, sa-mi confirmati cele spuse de notar?
Se poate schimba incadrarea unui teren din agricol in curti constructii fara sa aiba nicio constructie sau utilitate pe el?
Grila notarilor pe ce criterii se stabileste?. Anul trecut categoria teren ''agricol'' era incadrat la 250 lei, anul asta la 350 lei;'' curti constructii '' creste de la 350 lei la 500 lei.
Cei de Primarie cum incadreaza si impoziteaza terenurile ? intr-un an sunt agricole in altul sunt curti?

Multumesc





Parintii mei vor sa-mi vanda un teren , terenul este incadrat in grila notariala la 350 lei/mp. Problema este ca daca s-ar dori vanzarea catre o terta persoana a terenului nu s-ar putea obtine pretul de 350 lei pentru ca terenul este in panta , iar pretul maxim din zona este de 35 E pentru un teren drept. Asa ca nu mi se pare normal sa platesc impozit catre notari si stat la mp cotat la 350 lei.
Daca fac evaluarea terenului cu o persoana autorizata in acest sens pot declara un pret mai mic in contract, astfel incat sa nu platesc taxe exorbitante?
Am inteles ca un contract cu pret sub valoarea grilei se declara la ANAF.
Evaluarea imi confera o ''acoperire'' in fata celor de la ANAF?
Discuție Mostenitori
Unde se poate afla cati copii are o persoana , daca a platit pensie alimentara? La succesiune de unde stie notarul cati mostenitori are defunctul? Dupa ce se face succesiunea , daca mai apare un asa zis mostenitor , cum poate demonstra acesta ca are acest drept si ce se intampla cu succesiunea deja facuta?
In urma unei relatii in afara casatoriei tatal meu a avut un copil pe care l-a recunoscut in urma cu 27 ani
Recent am aflat de existenta acestui copil , din cartea de munca a tatalui meu. As dori sa aflu cum pot obtine mai multe informatii despre existenta acestui baiat, tot ce stiu este numele, data si locul nasterii.
Nu doresc sa-l intreb pe tatal meu .
Poate fi tras la raspundere ca a inselat-o pe mama in timpul casatoriei, baiatul fiind cu doar 7 luni mai mic decat mine.
Multumesc.