avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate Driha

Activitate Driha

Producatorii agricoli trebuie sa se inscrie in e-facturare? Cei care conercializeaza legume fructe cu risc fiscal ridicat pe baza carnetului de producator, daca nu sunt PFA/II/ IF.


Driha a scris:

Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la sintagma" masa maxim autorizata de minim 3,5 tone", eu inteleg ca include doar masinile de peste 3,5 tone-12 tone,care au nevoie de permis de conducere categoria C. Va rog sa imi confirmati daca inteleg bine. Pentru mine cuvantul minim reprezinta ce depaseste 3,5 tone iar Maxim reprezinta pana la 3.5 tone. Va multumesc!
[/quot. Este corect astept raspunsul dvs cat mai repede.MULTUMESC,!


Manuela Rășină a scris:

Nu m-am ”deranjat” cu copy-paste din lege, ci v-am oferit posibilitatea să citiți explicații / interpretări oferite de specialiști.

As dori un temei legal, explicit intrucat cei de la ANAF afirma fatul ca in baza relatiilor intre persoane juridice b2b nu conteaza tara, daca comercializez produse cu risc fiscal ridicat.

Aveți o sursă pentru ce spuneți că a afirmat ANAF?
Nu doamna scumpa a fost o interpetare gresita a unei colege pt asta am intrebat nicaeri eu nu am vazut asta am ramas si eu mirata.Am vrut sa ma conving ca nu este adevarat.Va multumesc mult pt raspuns va cer scuze.
Buna ziua,
Nu imi este clar raspunsul dat, sunt doar interpretari de management. As dori un temei legal, explicit intrucat cei de la ANAF afirma fatul ca in baza relatiilor intre persoane juridice b2b nu conteaza tara, daca comercializez produse cu risc fiscal ridicat. Din moment ce ma inregistrez in RO e-facturare ca desfasor activitate cu produse cu risc fiscal ridicat atat pe teritoriul national cat si extern, eu trebuie sa aplic sistemul e-facturare pentru toti cliienti mei indiferent daca ei sunt inregistrati sau nu in sistem, conform noilor modificari. Eu ca furnizor respect legea. Efectiv nu mai stiu ce trebuie sa fac dupa raspunsul dat de dumneavoastra! Nu este ok raspunsul dat de cei de la ANAF? Nu va mai deranjati sa-mi dati copy-paste cu articole din lege ca le cunosc pe de rost. Eu as dori un raspuns clar cum trebuie sa procedez, sa ma inregistrez sau nu...., cum sa aplic legea corect. Va apreciez ca ati raspuns atat de repede la intrabarea mea, la ora 04:05 intrucat eu am pus intrebarea la 00:40
RO FACTURARE se aplica in relatia B2B pentu livrari intracomunitare ?
Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la sintagma" masa maxim autorizata de minim 3,5 tone", eu inteleg ca include doar masinile de peste 3,5 tone-12 tone,care au nevoie de permis de conducere categoria C. Va rog sa imi confirmati daca inteleg bine. Pentru mine cuvantul minim reprezinta ce depaseste 3,5 tone iar Maxim reprezinta pana la 3.5 tone. Va multumesc!