avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate monica.daliu

Activitate monica.daliu

Buna ziua,
Am un prieten care ar doreste sa isi deschida un PFA cu codul CAEN 6202, as dori sa stiu daca studiile superioare absolvite sunt obligatorii pentru acest cod sau sunt suficiente doveziile ca a lucrat multi ani ca programator.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Sunt persoana fizica, am depus deja cererea de transfer a dosarului de la inceputul lunii iunie, am facut plata pentru trim. 2 la Sectorul 4, asa mi s-a spus, dar nu sunt convinsa ca nu vor aparea probleme sau penalitati.
Buna ziua,
In urma schimbarii domiciliului meu, mi s-a comunicat ca se va schimba si domiciliul fiscal si ca voi fi nevoita sa depun o cerere la Administratia Finantelor Publice la care am domiciliul acum (Sect 4 - am facut asta la inceputul lunii iunie) pentru a-mi fi transferat dosarul de la Sectorul 5, unde aveam domiciliul anterior. Precizez ca am 2 contracte de inchiriere declarate pentru care platesc impozit si CASS. Am fost acum cateva zile sa ma interesez de situatia transferului si am fost foarte frumos expediata de doamna de la ghiseu, care mi-a spus ca trebuie sa ma interesez singura, ca dansele sunt suprasolicitate si nu se stie cand si cum va fi transferat dosarul. Exista o lege care reglementeaza o perioada maxima pentru acest transfer? Nu vreau sa ma trezesc cu penalizari ca nu am platit la timp, mai ales ca eu inca nu stiu unde sa platesc. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția PFA - angajat cu norma intreaga
Le voi plati la valoare intreaga sau la procent din norma?
Buna ziua,

Sunt angajata a unei firme cu norma intreaga si as dori sa imi deschid si un PFA cu norma fixa. Intrebarea mea este urmatoarea: ce taxe trebuie sa platesc pentru contributia la pensii, sanatate, impozit? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,

Am 2 copii, unul de 4 ani si unul de 2. In ultimul an am beneficiat de 11 zile concediu medical, din care 6 pentru ingrijirea unuia dintre copii. Care este numarul maxim de zile de concediu medical de care pot beneficia pentru ingrijirea lor? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Amenda CNADNR
Mi se pare atat de dificil sa ma lupt cu sistemul asta al nostru incat prefer sa le dau banii si sa scap. Problema apare atunci cand imi mai spun ca mai am diverse chestii de platit, ca aceasta, de care nu stiu nimic. Ca sa platesc impozitele a trebuit sa stau la 3 cozi, nici nu vreau sa imi imaginez ce inseamna sa ma lamuresc cu o chestie de acum 2 ani. :(
Răspuns la discuția Amenda CNADNR
O sa incerc la ei, mi-au dat un numar de proces verbal si o data, dar ma deruteaza, pentru ca la acea data sigur aveam rovigneta si multe luni inainte de el si ce ma supara cel mai tare este faptul ca aflu acum de aceasta amenda. Nu am primit nici o avizare si nici anul trecut cand am platit impozitele nu mi-a zis nimeni de existenta lui. Multumesc mult pentru raspunsuri.
Discuție Amenda CNADNR
Buna tuturor,

Am fost astazi sa achit impozitele locale si am fost informata ca sotul meu are de achitat o amenda din 2011, o amenda pentru care nu am primit nici un proces verbal, emisa de CNADNR. As dori sa stiu si eu cum pot obtine o copie a procesului verbal? Vreau sa stiu pentru ce a fost emisa? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Si mai am o intrebare, daca apartamentul este achizitionat cu credit ipotecar am nevoie de acordul bancii pentru a-l inchiria? Imi este necer acest document la administratia finanaciara?