avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate mvasilescu

Activitate mvasilescu

As dori sa stiu Cine face instruirea la locul de munca si instruirea periodica SSM pentru un lucrator care defasoara munca de la domiciliu, daca si seful lui desfasoara tot munca de la domiciliu, iar in intreprindere nu exista proceduri pentru utilizarea semnaturii electronice?
la instruirea SSM periodica a unui lucrator sunt trei semnaturi.
acestea pot fi mixte (olograf si electronic) sau trebuie sa fie toate de acelasi tip?
codul muncii .
sunt un salariat in cadrul unui compartiment care are un Manager.
pe organigrama, deasupra compartimentului este o casuta cu un Director.
in fisa mea de post scrie ca sunt subordonat Managerului si Directorului.
este legal sa am doi sefi?
In cadrul unei societati cu sediul in Bucuresti , se afla un compartiment al carui sef lucreaza la sediul societatii din Bucuresti.

In afara de lucratorii din cadrul acestui compartiment care isi desfasoara activitatea la sediul societatii djn Bucuresti, exista un lucrator care isi desfasoara activitatea intr-un punct de lucru al societatii situat in Pitesti . Seful acestui punct de lucru din Pitesti refuza sa ii faca instructajul ssm periodic lucratorului care isi desfasoara activitatea in cadrul punctului de lucru din Pitesti (spune ca nu are decizie in acest sens). Va rog sa imi spuneti in baza carui temei legal seful punctului de lucru de la Pitesti tebuie sa ii faca instructajul ssm periodic lucratorului care isi desfasoara activitatea la Pitesti. Multumesc.

Avem un compartiment al carui sef lucreaza de la domiciliu (Cluj). Patru lucratori din acest compartiment lucreaza tot de la domiciliu (in Cluj) . Cine face instruirea SSM periodica a acestor 4 lucratori si cine pastreaza cartile de instructaj SSM ale acestor 4 lucratori?

Tot din acest compartiment (al carui sef lucreaza de la domiciliu-in Cluj) face parte un lucrator care munceste la sediul unui punct de lucru aflat in Constanta (care are un alt sef). Cine face instructajul SSM periodic al acestui lucrator de la Constanta si cine pastreaza cartea de instructaj SSM a acestui lucrator de la Constanta?

Tot din acest Compartiment (al carui sef lucreaza de la domiciliu-in Cluj) mai face parte un lucrator care lucreaza de la domiciliu (insa in Sibiu). Cine face instructajul SSM periodic al acestui lucrator care munceste de la domiciliu in Sibiu si cine pastreaza cartea de instructaj SSM a acestui lucrator ? (Nota: Societatea are inregistrat un punct de lucru in Sibiu, unde este un alt sef)

As dori si temeiul legal pentru raspunsuri. Va multumesc.
daca dintr-un compartiment dintr-o societate o parte dintre lucratori muncesc la domiciliu si alta parte muncesc in diverse puncte de lucru ale societatii, cine face instruirea ssm periodica a lucratorilor? (conducatorul compartimentului/conducatorul punctului de lucru ?)
multumesc
Sa inteleg ca in luna DECEMBRIE 2026 m-as putea pensiona anticipat, intrucat atunci as indeplini cele doua conditii si anume: as avea implinita varsta de 58 ani si 2 luni, precum si stagiul complet contributiv de 35 ani?
Sunt femeie in varsta de 56 ani si 10 luni. As vrea sa stiu cand m-as putea pesnsiona anticipat, daca lucrez din luna octombrie anul 1991.
As dori sa stiu, va rog, daca munca la domiciliu este considerata in MUNCA IN CONDITII DE IZOLARE