avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate tuxi

Activitate tuxi

Multumesc
Buna seara , sumele din contul 741 intra la impozitare la firmele cu impozit pe profit sau microintreprindere.? Firma a primit subventia prin programul start up nation din 2018. Suma din contul 741 de fapt e amortizarea utilajelor
Buna ziua.
Firma cu un singur angajat are 38 de zile concediu medical , trebuie sa treaca la impozit pe profit?
Multumesc
Buna ziua , am un PFA si am incasat CASS dupa un concediu medical.Trebuie sa trec la venituri si sa platesc impozit dupa aceasta suma?Multumesc
Buna ziua am doua intrebari.
1.O firma platitoare de TVA a cumparat o autoutilitara din Germania.Factura este emisa cu TVA .Trebuie sa depuna declaratia 092 si sa treaca pe platitor lunar? Trebuie introdusa in 390?
2.Un copil pana la ce varsta poate ramane ca si "persoana in intretinere" pe satul de plata la parinti? Pana la terminarea studiilor? Daca e student in strainatate poate fi persoana in intretinere?
Multumesc,
Buna ziua, Pentru a putea beneficia de concediu de maternitate trebuie sa fie 12 luni lucrate in ultimele 24?Dar intra si cele 126 de zile de prenatal in acest calcul?Daca o persoana este in luna 2-a de sarcina oare se mai poate angaja sa beneficieze de concediu de maternitate si minim cu cate ore? Va multumesc,
contractul s-a inchis in data de 16.10.2020
Buna ziua,
In revisal se poate modifica ulterior temeiul de incetare a contractului de munca?S-a inchis contr.de munca cu lit i si as dori sa modific sa fie cu acordul partilor?
Multumesc
Buna ziua as avea nevoie de cateva lamuriri
1. un PFA depaseste cu mult pragul de 12 salarii poate plati CAS si CASS dupa minim sau trebuie dupa venitul efectiv
2.daca nu depaseste pragul de 12 salarii si vrea sa plateasca CASS se poate opta pt. 6 luni?
3.persoana fizica care a incasat dividente in 2019 mult peste prag CASS dupa minim plateste sau dupa suma incasata ?
multumesc