Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica pentru pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica pentru pfa

Buna ziua as avea nevoie de cateva lamuriri
1. un PFA depaseste cu mult pragul de 12 salarii poate plati CAS si CASS dupa minim sau trebuie dupa venitul efectiv
2.daca nu depaseste pragul de 12 salarii si vrea sa plateasca CASS se poate opta pt. 6 luni?
3.persoana fizica care a incasat dividente in 2019 mult peste prag CASS dupa minim plateste sau dupa suma incasata ?
george-neagu, moderator
1. CASS la minim.
CAS la minim sau mai mult, dar optional.

2. Da.

3. Se plateste CASS la minim.
Daca persoana fizica are cele doua tipuri de venituri in anul fiscal de raportare: cel din activitati independente (pfa) si cel din investitii (dividende), pentru cass se aduna venitul net de la cele doua si apoi se compara cu plafonul celor 12 salarii iar pentru cas, doar cel de la pfa.