avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate yna81

Activitate yna81

Buna ziua,

Ajuta foarte mult informatiile pe care le-ati acordat. Eu va multumesc mult de tot. Respect!
Multumesc mult de tot.
va rog mult .... poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns .... poate ati mai intalnit aceasta situatie ...
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Am cumparat o masina dar in contractul de vanzare cumparare la acte auto a gresit judetul la numarul de masina in loc de judet DB a scris DM, credeti ca o sa am probleme la inmatriculare si sa imi dea dosarul inapoi? Restul datelor din contract sunt corecte.
buletin in curs de schimbare domiciliu si contract vanzare cumparare auto;
Sotul meu are domiciliul in alt judet, acum vrea sa cumpere masina iar eu vreau sa il iau in spatiu in judetul in care locuim de cand suntem impreuna . Intrebare a mea este contractul de vanzare cumparare auto in conditiile in care isi va schimba in cateva zile buletin cum sa procedez pentru a nu mai sta pe drumuri intre judete si primarii ? Se poate face contractul doar cu CNP ul si ulterior adaugata noua adresa, sau cum sa procedez sa o pot inmatricula in judetul in care locuim adica la mine ?
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,
Am o salariata care a anuntat ca este insarcinata , am dat instiintare catre ITM cu documentele aferente , dar intre timp aceasta a pierdut sarcina .
A prezentat departamentului HR documente medicale in acest sens.
Avand in vedere ca ITM -ul a fost instiintat de sarcina salariatei , la acest moment trebuie sa instiintez din nou ITM-ul ca salariata a pierdut sarcina si sa atasez documentele medicale?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
In adeverinta de vechime eliberata de catre angajator,daca un salariat a fost in somaj tehnic conform art 52 alin 1 lit c,( somaj tehnic) se specifica modificarea in adeverinta? daca da, cum se specifica la modificare,ca la document este clar ca se specifica numarul deciziei.
Multumesc.
Buna ziua,
Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu urmatoarea problema:
Tatal meu a avut un accident rutier din care a murit un batran ( era baut) . Tata in urma etilotestului si analizelor la sange rezultatul a fost negativ, ceea ce stiam deja . La momentul de fata trebuie sa fac un contract cu un avocat. Ce ma sfatuiti sa fac? In urma discutiei avute cu avocatul mi-a specificat onorariu pentru asistenta si ca trebuie sa facem un contract. Intrebarea mea este acest onorariu este pe luna? sau pana la terminarea procesului ? Ce trebuie sa vorbesc si sa pun la punct cu avocatul? contractul trebuie sa fie doar pentru asistenta sau si pentru reprezentare ....