avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate bubuanca

Activitate bubuanca

Va rugam sa-mi mentionati daca si cine plateste CASS la dividende in 2017 .

Va multumesc
Consiliul local dintr-o resedinta de judet a delegat incasarea unor taxe de salubrizare unei societati comerciale private, inregistrata in scopuri de TVA. Societatea va factura cu TVA catre cei care trebuie sa plateasca taxele?
Va rog daca puteti sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
Am o societate care are ca principal obiect de activitate productia de ulei de masline. Maslinele sunt achizitionate din tari membre UE si terte Poate societatea sa aplic. scutire de TVA pentru importul sau achizitia intracomunitara de masline in Rom.?
Mentionez ca produsele energetice au fost consumate pe santierul naval
Multumesc pt. raspuns, produsele energetice sunt livrate intr-un stoc din Romania, nu stiu daca stocul se asimileaza cu un antrepozit fiscal
am urmatoarea intrebare si va rog sa ma consiliati:

eu sunt societate din Ro care prestez servicii de administrare credite acordate de o societate bancara din Olanda.

Sunt scutit de TVA pentru aceasta operatiune?


Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:

o societate inregistrata in scopuri de TVA in Anglia aduce intr-un stoc din Romania produse energetice. Produsele sunt achizitionate de la o companie din Franta (inreg in scopuri de TVA) si sunt expediate direct din Franta in Romania in stocul detinut de compania din Anglia. Livrarile in stocul din Romania au inceput in luna mai 2007, dar compania din Anglia se inreg in Ro in scopuri de TVA de-abia in decembrie 2007.

Mentionam ca produsele energetice au fost livrate incepand cu dec 2007 unui santier naval din Ro.

Va rog daca imi puteti spune ce tratament de TVA trebuia sa aplic inainte de dec 2007.

Multumesc.Anca