avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie ulei de masline
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie ulei de masline

Va rog daca puteti sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
Am o societate care are ca principal obiect de activitate productia de ulei de masline. Maslinele sunt achizitionate din tari membre UE si terte Poate societatea sa aplic. scutire de TVA pentru importul sau achizitia intracomunitara de masline in Rom.?
bubuanca a scris:

Va rog daca puteti sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
Am o societate care are ca principal obiect de activitate productia de ulei de masline. Maslinele sunt achizitionate din tari membre UE si terte Poate societatea sa aplic. scutire de TVA pentru importul sau achizitia intracomunitara de masline in Rom.?


Vedeti codul fiscal . Tva-ul are capitol special la scutiri referitore la achizitiile comunitare.
Productia se face pe teritoriul Romaniei, achizitia materiei prime este un import din statele membre UE.
puteti aplica regimul de scutire daca aplicati regimul de antrepozit de TVA
istudor adriana a scris:

puteti aplica regimul de scutire daca aplicati regimul de antrepozit de TVA


:(( ce antrepozit de TVA??X-(#-o
Ultima modificare: Vineri, 28 Martie 2008
ContSters42967, utilizator
bubuanca a scris:

Va rog daca puteti sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
Am o societate care are ca principal obiect de activitate productia de ulei de masline. Maslinele sunt achizitionate din tari membre UE si terte Poate societatea sa aplic. scutire de TVA pentru importul sau achizitia intracomunitara de masline in Rom.?



Nu poate fi aplicat refimul de antrepozit de TVA, intrucat marfurile sufera o transormare, in acest context, maslinele sunt materii prime pentru obtinerea produsului finit - ulei de masline - ; In antrepozitul de TVA , ca si in alte antrepozite (vamale;fiscale), marfurile nu au voie sa sufere transformari, prelucrari, etc.
In concluzie faceti achizitia de masline, ca orice achizitie de marfuri;
Cat despre achizitia- importul din tari terte, aici puteti beneficia de scutire de TVA, daca plasati marfurile in regim de perfectionare activa cu suspendarea drepturilor vamale de import, dar pentru produsul finit (uleiul de masline) trebuie sa depuneti declaratie de reexport.
ghola a scris:

istudor adriana a scris:

puteti aplica regimul de scutire daca aplicati regimul de antrepozit de TVA


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locul de import art.206ind.30 cod fiscal sabinna sabinna Un expeditor inregistat cumpara un produs ( importa) de la un antrepozitar vamal. conform Cod fiscal \"locul de import\" este locul unde se afla produsul in ... (vezi toată discuția)
Import ulei de masline GabiCorb GabiCorb bUNA SEARA SI MA SCUZA-TI DE DERANJ . SUNT IN SPANIA IN [EDITAT] SI AM NISTE SURSE DE UNDE POT CUMPARA ULEI DE MASLINE EXTRA VIRGIN (CURAT) PUR PUR LA UN PRET ... (vezi toată discuția)
Tva bunea bunea As vrea sa stiu, daca fac un import din UE si platesc TVA in tara de unde import, trebuie sa mai platesc inca o data TVA-ul in Romania? (vezi toată discuția)