avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate Nanariam

Activitate Nanariam

Bună seara. Întâmpin o problema și ju știu dacă se poate rezolva și cum. Am fost testata pozitiv în data de 4 octombrie. Am stat în izolare doua săptămâni. Decizia de la DSP am primit o abia în data de 14 octombrie. Nu am știut ca trebuie sa iau cerdificatul medical în termen de 30 de zile de la data ulmei zi de izolare. Am avut la dispoziție doua zile în care m am încadrat în programul medicului de familie. Acum eu am rămas descoperita cu acele zile, medicul pur și simplu nu poate sa ma ajute cu nimic. Exista o alta cale prin care pot obține totuși concediu medical pentru acea perioada? Legea chiar nu o pot interpreta, ma trimite de la un articol la altul..... Mulțumesc frumos.
Am avut copii la o școală privata, fata cea mare a întrat la liceu, băiatul a trecut clasa a 5 a. Din motive financiare dar și pentru ca nu ne mai încadra sa îl ducem la școală aceea, distanta fiind cam mare, 12 stații de autobuz@acum avem metrou), am decis sa îl mutam, Scoala la care am vrut inițial sa îl ducem au refuzat sa îl primească (nu sunt locuri) în perioada înscrierilor dându-ne răspuns seara în ultima zi de înscrieri. De la școală de care aparținem cu adresa ne au cerut derogare de la inspectorat. Am făcut cerere pe data de 16 septembrie la care nu am primit răspuns legal nici în ziua de azi. Am dat telefoane în stânga și în dreapta și au zis ca s a rezolvat, după care ne anunță, neoficial ca nu se pate face transferul deoarece nu exista cadru legal. Ca se poate treansfra în afara calendarului doar din motive medicale sau mutare de domiciliu. Școală este pe strada pe care locuim, ne desparte biserica. Am specificat clar, copilul nu frecventează la nici o unitate de învățământ, sta acasă fără sa beneficieze de educația gratuita și obligatorie asa cum spune legea Deci dacă se întâmplă să nu mai poți plăti un "moft, cum spun unii' pe ei nu ii interesează dacă învață sau nu. O tara de....Multumesc
Cum sa transfer copilul de la școală la alta când inspectoratul îmi pune bețe în roate??? iar articolul 155 ultimul punct spune clar... Ca se poate....