avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate Petrigna

Activitate Petrigna

Blocul in care locuiesc a fost prevazut cu un canal termic accesibil numai prin inlaturarea pardoselii tuturor apartamentelor de la parter. Aceasta varianta a fost abandonata dupa numeroase avarii si conductele de incalzire au fost introduse pe acelasi traseu dar la nivelul pardoselii apartamentelor de la parter. Aceasta lucrare s-a facut fara acordul locatarilor de pe traseul conductelor. Problema ciudata a aparut dupa calcularea SET-ului pentru aplicarea noului sistem de facturare. Celor de la parter li s-a inclus in SET si suprafata conductelor cu pricina. Din aceste conducte pleaca toate coloanele pentru alimentarea cu agent termic a celorlalte apartamente. As dori mult sa stiu daca aceste conducte fac parte din instalatia comuna sau e corecta includerea lor in SET-ul apartamentelor pe unde trec. Avand in vedere ca de 5 ani platesc sa aiba altii caldura, fara ca nimeni sa-mi fi cerut acordul pentru acceptarea acestor conducte prin apart. meu, as dori sa cer scoaterea acestora si amplasarea pe alt traseu Mentionez ca deasupra mea mai este un singur apart. racordat.
Buna ziua si-mi cer scuze ca intervin din nou.Problema este de la ventilul de pe conducta de retur, inainte de intrarea in bloc.Am sunat la dispeceratul Veolia si au trimis de cateva ori echipe de interventie care au deschis complet acel ventil.Ca prin minune, toate caloriferele se incalzeau uniform si aveau aceeasi temperatura.Minunea tinea pana a doua zi cand veneau cei de la centrala si inchideau din nou acel nenorocit de ventil.Nu vreau sa par cusurgiu sau pisalog.Vreau doar sa arat cum cei care ar trebui sa fie corecti isi bat joc de oameni.
In primul rand va multumesc pentru raspuns.Vad ca este nevoie de niste date suplimentare.Nu se fac contracte individuale cu furnizorul de agent termic.Din contra, cei de la Veolia reziliaza contractele individuale si incearca sa faca facturarea numai prin asociatii.In cazul meu treaba e simpla: avem gigacalorimetru la intrarea in bloc si in functie de cate gigacalorii consumate arata se imparte consumul per apartament. Nu avem repartitoare si de aceea s-a facut SET-ul pentru fiecare apartament.Problema este ca cei de la intrarea in bloc au caldura si cei din capatul opus nu pre au.De platit platim ca si cum am avea,Asta-i problema dureroasa, stai in frig si platesti ca cel care sta cu geamurile deschise, pentru ca ai acelasi SET.Cu respect si multumiri, va urez numai bine si sanatate.
Bloc racordat la sistemul centralizat de incalzire.Administratia sustine ca a fost obligata sa renunte la plata facturii dupa suprafata locativa si sa treaca la plata dupa SET. Furnizorul nu respecta nici un parametru in livrarea agentului termic.Temperatura maxima in aceasta iarna a fost de 55 grade.Ca sa obtina o diferenta acceptabila intre tur si retur( necesara la calcul ), obtureaza partial robinetul de retur la intrarea in bloc.Efectul: diferente mari de temperatura intre partea superioara si cea inferioara a caloriferelor.Aceste temperaturi scad dramatic spre capatul de coloana.Mai poate fi considerata valabila facturarea dupa SET ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti dreptate.Multumesc pentru ajutor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Administratorul si presedintele refuza sa recunoasca incalcarea legii si sustin in continuare varianta cu SET-ul pentru ca au interese obscure.Am studiat si eu legea si vad ca este asa cum sustineti dvs.Va multumesc mult.
Chiar la intrarea in blocul in care locuiesc a avut loc o avarie pe o conducta de la alimentarea cu agent termic .Cei de la Veolia Iasi au spus ca aceasta reparatie o pot efectua salariatii lor, dar costurile vor fi suportate de asociatia de proprietari.Toate au decurs bine, vazut in mare, pana la repartizarea cheltuielilor pe apartamente.Administratorul a repartizat cheltuielile dupa SET( suprafata echivalenta termic ) a fiecarui apartament.Cei cu centrala proprie nu au platit nimic.Art.85 din Legea 196/2018 spune ca ar fi trebuit sa fie facuta plata individuala dupa cota-parte-indiviza.A procedat corect administratorul?Pot face contestatie?