avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate mary_stoica

Activitate mary_stoica

Buna ziua
In data de 07.12.2017 mi-a fost retinut permisul pentru ca am circulat cu numere rosii expirate si mi s-a facut dosar penal. Am primit dovada de circulatie pe care o prelungeam mereu cu 30 zile. Asta aveam de facut si joi, 26.04.2018, intrucat expira in 27.04.2018. Dar la parchet am primit ordonanta data de procuror de renuntare la urmarirea penala sa merg cu aceasta la Politia Rutiera sa ridic permisul. Politia Galati nu mi-l da. Pe 15.05 e termen in Judecatorie pentru confirmare. Nu stiu ce-i de facut in perioada aceasta fara permis, fara dovada. Lucrez ca sofer. Daca ma puteti ajuta cu o solutie. Cu multumiri anticipate
Buna ziua
Doamna PS participa la licitatie si este declarata adjudecatar conform procesului verbal de licitatie. Noteaza in cartea funciara procesul verbal.
Executorul emite actul de adjudecare pe numele SC RRS SRL care spune ca a achitat diferenta de pret si demareaza executarea silita in baza acestuia.
Se vorbeste despre cesiunea licitatiei, despre care eu nu reusesc sa gasesc baza legala. Va rog sa ma lamuriti daca e posibil asa ceva.
Va multumesc
Buna ziua
Pentru un spatiu comercial exista contract de inchiriere intre doua persoane fizice, inregistrat la finante. Chiriasul doreste subinchirierea spatiului unei societati comerciale pentru a imparti plata chiriei. Pentru ca societatea sa deschida punct de lucru, contractul de subinchiriere trebuie inregistrat la finante?
Sau exista alta forma juridica, care sa asigure deschiderea punctului de lucru si in acelasi timp, subchiriasul, respectiv societatea sa fie solidara pentru plata chiriei fata de proprietar?
Va multumesc
parintii doresc ca apartamentul dobandit pe timpul casatoriei sa fie transferat in proprietatea celor doi copii. care metoda ar fi cea mai simpla si mai ieftina: donatie, mostenire sau vanzare-cumparare? si daca e posibil avand in vedere ca imobilul are inscrisa ipoteca legala in favoarea Asoc de proprietari. sau daca e posibil transferul cu aceasta ipoteca?
Va multumim
Buna ziua
In data de 28.03.2012 s-a dispus suspendarea judecatii conf art 244 alin 1 CPC pana la solutionarea cauzei din alt dosar care s-a finalizat in 22.05.2012.
Se mai poate face cerere de repunere pe rol? S-au e perimat
Multumim
pentru o actiune in constatare formulata de 3 reclamanti impotriva a 2 parati, avand ca obiect anularea unui contract de cesiune de creanta, s-a dispus plata taxei judiciare de 5000lei. se platesc 3 x 5000lei sau in solidar, 5000lei/3?
va multumesc
Firma X incheie cu firma Y un antecontract de vanzare cumparare cu plata in rate in mai 2012. Pentru garantarea platilor X emite in alb BO garatie. In dec 2012, Y intra in insolventa. La acel moment - dec 2012 exista o suma restanta la contract. Care este procedura de introducere la incasare a BO garantie? Se pot introduce de Y, sau banii vor fi recuperati de administratorul judiciar?
va rog sa ma lamuriti.
am primit publicatie de vanzare imobiliara in 12.02.2013. este primul act primit intr-un dosar de executare din 2010. vreau sa depun contestatie la executare si nu sunt lamurita, o fac in temeiul art 711 din NCPC sau art 399 din vechiul cod, avand in vedere ca dosarul de executare este anterior 15.02.2013
va multumesc
Societatea noastra poarta discutii in vederea incheierii unui contract pentru a efectua livrari intracomunitare de deseuri. Va rog sa ma ajutati si sa-mi precizati ce documente sunt necesare. Din punct de vedere fiscal, al protectiei mediului si trasport.
Va multumesc
Discuție dosar executare
Prin preluarea dosarului de executare de la executorul bancar si predat unui executor judecatoresc, se continua executarea s-au se ia de la capat.
Va multumesc