avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana Janette

Activitate Adriana Janette

Buna ziua! Mama are lucruri de valoare in casa sotului care locuieste undeva la tara. Acesta a amenintat-o cu violenta ca nu are ce cauta la el si ca lucrurile ei nu mai sunt. Presupune ca le-a vandut. Doar cu politia din sat poate intra? Si banuiesc ca ar trebui o plangere prealabila iar daca acest lucru este posibil din orasul Constanta pentru politia din Ialomita?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Preschimbare CI termen expirare

Barbat fiind, in proces de divort, trebuie sa schimb cartea de identitate pentru expirarea termenului valabilitatii. Pentru aceasta, mai este necesar certificatul de casatorie? Este suficient sa fac dovada faptului ca este o chestiune de zile pana la pronuntarea divortului? Actul este la viitoarea fosta sotie si nu doresc sa o contactez, in plus, este o distanta de aproximativ 600 de km fata de locul in care domiciliez.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Succesiune
Mama a achizitionat un apartament, la a doua casatorie. Acesta a fost cumparat din banii proveniti din partajul cu tatal meu, dar, o suma, minora dealtfel, apare in contract ca fiind in comun cu al doilea. A divortat de acesta si vrea sa-i plateasca partea, ca sa poata vinde apartamentul, dar nu stie unde sa-l gaseasca, pentru ca a lucrat toata viata prin diferite tari, nu mai stie nimic de el. Ce poate sa intreprinda in acest sens, ca sa poata dispune de bunul ei?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Daca am o hotarare a curtii de apel pentru stabilirea pensiei de intretinere a celor doi copii in cuantum de 600 lei pentru fiecare, pana la 18 ani, mai pot face o cerere de inlaturare a dispozitiilor potrivnice? Hotararea este data in 2016. Copii au ajuns la majorat, continua studiile, dar nu mai primesc bani de la tata. Am platit 5500 lei pentru trei procese sa obtin un cuantum fix, iar hotararea a fost data cand deja cel mare era major.
Multumesc anticipat!
Divort fara reprezentare?
Va rog sa-mi spuneti daca se poate divorta fara angajarea unui avocat, daca sotul este in Germania? Nu avem copii comuni, nu am avut domiciliu comun nicaieri. Cunosc adresa din Germania, nr lui de telefon, vreau sa divortam din culpa comuna. El este deacord. Se poate, sau nu? O sa numeasca instanta musai un avocat din oficiu?
Intabulare drept de proprietate dobandit prin CONVENTIE cota actuala 1/1, si numele meu si al sotului. Asta apare in CF.Ce inseamna?
In contractul de vanzare cumparare este specificat ca am 27000 euro bun propriu si 8000 euro in comun cu actualul sot.
Am cerut extras CF unde aparem 1/1! Cine face inscrisurile in CF nu tine cont de contractul de vanzare cumparare pentru stabilirea cotelor? A cui este responsabilitatea aceasta? Notarul are cadere sau strict cei de la ANCPI. Consider ca am fost nedreptatita daca nu chiar inselata. Tot legea spune ca partajul poate fi facut oricand si ca e bun propriu. Pai ce trebuia sa fac, sa tin banii la banca si sa stau in chirie ca uite cum s-a trezit actualul sot cu parte egala cu mine de la fostul! Si acum tot eu sa scot bani pt taxa de timbru si sa-i platesc eventual si jumate din apartamentul meu la care in fapt nu a contribuit! Frumooos!
Dumnealui cand e treaz nu are pretentii, cand se imbata, vrea sa imparta apartamentul. Va multumesc pentru timpul acordat. Extrasul CF poate fi folosit la partaj? Este luat in considerare? Avocatul meu s-a consultat cu un notar care a facut referire la faptul ca desi e specificat in actul de cumparare ca provine din partaj, este irelevant ca avem in comul acei 8000 euro.
Am achizitionat un apartament, recasatorita fiind, din banii din partajul cu fostul sot. Apartamentul a costat 35.000 euro, facand dovada cu actul de partaj judiciar pentru suma de 27.500 euro, restul, de 8000 euro fiind bun comun cu acualul sot. Din pacate, sunt in proces de divort, si bineinteles partaj din nou. Pentru inscrierea in Cartea Funciara, notarul a mentionat acei 8000 euro ca fiind bun comun. Acum, trebuie sa impart tot imobilul cu actualul sot, sau doar acei 8000 euro? Inseamna ca trebuie sa-i dau jumatate din tot ce am impartit cu fostul sot? Pai nu-mi ajunge tot restul vietii sa tot platesc pentru cine s-a 'aflat' cu bunuri imobile de la 'fosti'! Nu ma judecati, stiu ca am fost proasta si prostita!
Buna ziua! Locuiesc la etajul patru din patru intr-un bloc de apartamente. Am renovat apartamentul, iar instalatorul a taiat restul tevilor care treceau prin nisa de la baie, istaland supapa speciala pentru evacuare. Avem doar tevi pentru apa rece, tot blocul avand centrale pe gaz. Intrebarea mea este daca unul dintre peretii nisei pot fi demolati fara aviz. Am acordul verbal al administratorului, insa nu stiu daca este suficient. Multumesc anticipat!