avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate adrian110279

Activitate adrian110279

Ok, va multumesc pentru raspunsuri.
IAcordul meu nu il are deoarece pe mine nu ma intrebat nimeni, pur si simplu s-a construit si eu am constatat ca nu este ok deoarece acum toata apa de pe respectiva terasa se scurge la mine in curte pentru ca terasa este facuta peste nivelul soclului de beton al gardului.
Ar trebui sa verific in planul de urbanism sa vad daca se respecta distantele minime prevazute ?

Va multumesc
Am inteles perfect dar o ultima intrebare si imi cer scuze ca sunt mai pisalog dar daca casa avea in plan trecut construirea unei terase? unde trebuia sa se termne aceasta terasa? mentionez ca casa a fost construita recent de la zero si eu vreau sa stiu daca este ok ca terasa respectiva ( fie ca este in planul casei fie ca nu este) sa fie lipita de gardul de la linia de hotar.

Va multumesc.
Buna ziua,

Acesta este pasul urmator , sa ma interesez la primarie despre acest aspect dar eu vroiam sa stiu sigur daca articolul 612 din codul civil este aplicabil si acestui tip de constructie sau face referire doar constructiilor pe verticala ca sa ma exprim asa (blocuri/case).

Multumesc.
Buna ziua,

Sper ca ma puteti ajuta cu o nelamurire in ce priveste o constructie permanenta, respectiv o placa de beton (terasa) construita de vecin care este lipita de casa lui si de limita de hotar , respectiv de zidul despartitor intre casele npastre.
Casa vecina s-a construit la o distanta de minim 2 m fata de limita de hotar respectand legea (are aceasa distanta deoarece are gamurile indrepatate inspre curtea mea) dar respectiva placa de beton (terasa care urmeaza a fi acoperita) este construita intre casa lui si limita de hotar (mai exact este lipita de fundatia de beton care despart casele noastre).
Intrebarea mea este : este legal conform legilor in vigoare sa construiasca o asemenea terasa si anume lipita de gardul despartitor dintre case?
Pun aceasta intrebare deoarece conform codul civil , articolul 612 daca nu gresesc trebuie respectata o distanta de minim 60 cm fata de linia de hotar.
Va multumesc.
Buna ziua,

Am si eu o problema asemanatoare si va rog daca imi puteti spune daca este legal.
Casa vecina a construit terasa din spatele casei lipitia de fundatia gardului de beton (care este la limita de hotar) si la exact aceasi inaltime si chiar va depasi inaltimea fundatiei odata ce va fi placata cu gresie.
Problema care o am este ca toata apa de la ploi se scurge acum pe terenul meu , respectiv in gradina unde am plantati pomi si flori .

ce pot sa fac din punct de vedere legal ca sa elimin aceasta problema, ma refer daca pot sa il oblig intr-un fel sa faca un sistem de scurgere pe terasa lui pentru a prelua apa.

Va multumesc.

Cu tot respectul dar nu am inteles...este legal sau nu?
Mie nu mi se pare normal ca tot afluxul de apa de la ploaie sa se scurga in gradina si sa imi distruga plantele si pomii plantati de mine.
Probabil ca o sa consult si un avocat daca pot primi un raspuns mai concret.

Va multumesc oricum pentru raspuns.
Buna ziua,

Casa vecina , care sa constuit ulterior achizitiei casei mele este construita la 2 m fata de limita de hotar si iintre casa mea si aceasta este un gard despartitor cu fundatie de beton inalta de 30 cm.Intre casa vecinului si fundatia de la gard acesta a turnat beton pentru a face o terasa.Problema este ca betonul este turnat exact la aceasi inaltime cu fundatia de la gard si cand ploua toata apa de pe acesta terasa cade pe sub gard pe propietatea mea, in acea zona unde ajunge apa fiind o gradina.
Este legal ca apa lui sa se scurga pe propietatea mea ?

Va multumesc.
Buna ziua,

Sincer nu stiu daca el respect a planul de urbanism, cum as putea verifica acest lucru?
Vreau sa mentionez ca oricum gardul existent dintre casele noastre ii obtureaza lumina la geamurile de jos,pomii care ii sadesc eu vor trece peste inaltimea gardului cu maxim 40 cm.
Am citit ca daca pomii nu sunt mai inalti de 2 m nu ar trebui sa fie problema, este adevarat?
Buna Ziua,

Langa casa mea s-a mai construit o casa care are geamurile cu deschidere si vedere in curtea mea.
Intre casele noastre exista un gard de delimitare iar eu doresc pe partea mea sa plantez pomi tuia cu o inaltime de 2.5 m la o distanta de 15 cm fata de gard,astfel fata de pomi si casa lui distanta ar fi de 2,15 m deoarece casa lui este la 2 m fata de gardul care desparte casele noastre.
Poate propietarul celeilalte case sa conteste intr-o masura anume plantarea pomilor cu mentiunea ca acestia ar bloca cumva lumina catre geamurile lui?

Va multumesc.