avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Activitate raulserj

Activitate raulserj

Buna,
Imi cer scuze daca intrebarea e prosteasca dar in cazul in care un angajat a absentat 2-3 zile de la munca, iar angajatorul il primeste inapoi, este obligatoriu de suspendat contractul in revisal?
Și în cazul în care se dorește prelungirea suspendării după 3 ani? Mă pot folosi de certificatul de handicap emis în 12.05.2021 cu valabilitate 1 an?

Cornel Vasile a scris:

Concediul de crestere copil cu handicap se prelungeste pana cand implineste copilul 3 ani.

Buna,
Concediul de crestere copil cu handicap se prelungeste pana cand implineste copilul 3 ani sau pana cand e valabil certificatul de handicap. Copilul implineste 3 ani in 31.07.2021 iar certificatul a expirat in 04.03.2021 dar a facut altul in data de 12.05.2021
Certificatul de situatie de urgenta mai e necesar pentru amanare plati furnizori
Răspuns la discuția Angajati cu timp partial
Multumesc frumos, destul de complicat :) ar trebui practic sa lucreze de la 8-16 la cea de 8 ore si apoi de la 16-20 la cea de 4?
Răspuns la discuția Angajati cu timp partial
Sunt 2 societatii in aceeasi cladire. Avem un angajat cu 8 ore la o societate si cu 4 ore la alta societate. Cum ar trebui sa il repartizam la a doua societate, cea cu 4 ore, timpul de lucru? cu 20 ore/saptamana sau 4 ore pe zi chiar daca se suprapun orele cu prima societate unde e angajat cu 8 ore
Buna, In cazul in care avem angajati cu timp partial care lucreaza la birou trebuie sa facem un act aditional in care sa repartizam programul? de ex de luni pana vineri 8-12:30?
Si in acest caz ar trebui sa modificam din 4 ore pe zi in 20 pe saptamana sau?
Răspuns la discuția avize psihologice
Va multumesc mult pentru ajutorul oferit!!!
Răspuns la discuția avize psihologice
Multumesc, deci e nevoie de aviz pentru ambele firme daca am inteles bine, nu?
Răspuns la discuția avize psihologice
Asa ma gandesc si eu, dar tare as vrea sa fiu sigur de treaba asta....
Tot caut in lege dar nu e stipulata niciunde situatia asta :)