Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajati cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajati cu timp partial

Buna, In cazul in care avem angajati cu timp partial care lucreaza la birou trebuie sa facem un act aditional in care sa repartizam programul? de ex de luni pana vineri 8-12:30?
Si in acest caz ar trebui sa modificam din 4 ore pe zi in 20 pe saptamana sau?
Este corect cum.ati precizat in mesaj... numai dacă repartizarea ar fi neuniforma puteti mentiona 20 ore/săpt, inegal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sunt 2 societatii in aceeasi cladire. Avem un angajat cu 8 ore la o societate si cu 4 ore la alta societate. Cum ar trebui sa il repartizam la a doua societate, cea cu 4 ore, timpul de lucru? cu 20 ore/saptamana sau 4 ore pe zi chiar daca se suprapun orele cu prima societate unde e angajat cu 8 ore
Nu ar trebui sa se suprapuna timpul de munca...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos, destul de complicat :) ar trebui practic sa lucreze de la 8-16 la cea de 8 ore si apoi de la 16-20 la cea de 4?
Intr-adevar, corect este asa cum ati mentionat in mesaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic