Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate Cristinabv

Activitate Cristinabv

Multumesc pentru raspuns
un functionar public dintr-o primarie serviciul financiar-contabilitate poate desfasura activitate cu timp partial ca lucrator comercial la un angajator privat?
In cazul unui coleg ce se transfera in interesul serviciului la o alta institutie publica ce se intampla cu zilele de CO cuvenite si neefectuate pana la data transferului? Se platesc de institutia de la care pleaca sau se pot acorda de institutia la care se transfera?
La un concurs de referent de specialitate clasa II grad superior se pot inscrie si cei cu diploma de licenta (studii superioare de lunga durata)? Ce zic cei de la ANFP in astfel de cazuri? Multumesc anticipat.
Un functionar public de executie se poate angaja ca asistent personal pentru un membru al familiei (copil cu handicap) cu CIM incheiat cu primaria? Multumesc anticipat pt raspuns
Pentru un salariat care pana in 21 ale lunii a avut un CIM cu 2 ore/zi si din 22 ale lunii s-a angajat la alt angajator cu CIM de 8 ore/zi unde i se considera functia de baza pentru deducerea personala?
Daca la calculul salariului unui functionar pub de conducere a fost luat ca baza salariul unui fct pub de exec treapta I conf OG 9/2008 se poate asimila si ptr restul funct pub de exec in sensul ca sunt in plata funct pub la treapta I de salarizare si astfel sa aducem toti funct pub de grad superior la treapta I de salarizare?
va rog imi puteti spune ce act normativ reglementeaza vechimea necesara ocuparii unui post contractual in administratia publica locala si nu numai (adica pt consilier S I sau muncitor calificat II unde gasesc cata vechime in munca este necesara/ Multumesc
Conform art.3^1 alin. (1^3) "In aplicarea prevederilor alin. (1), prin institutie sau autoritate publica se intelege acea institutie sau autoritate publica cu personalitate juridica care are patrimoniu propriu, buget propriu de venituri si cheltuieli, conduce contabilitate proprie, iar conducatorul acesteia are calitatea de ordonator de credite. In cazul institutiilor sau autoritatilor publice aflate in subordinea aceluiasi ordonator de credite (care ordonator?), avand acelasi scop, (care scop conform Legii 284 sau conform clasificatiei bugetare) indeplinind aceleasi functii si atributii, aflate la acelasi nivel de subordonare din punct de vedere financiar, nivelul maxim al salariului de baza/indemnizatiei de incadrare se va stabili la nivelul maxim aflat in plata din cadrul tuturor acestor institutii sau autoritati publice subordonate", intrebarea este daca un SPCLEP (institutie locala PJ in subordinea primarului - ordonator principal de credite) trebuie sa ceara in primaria nivelul de salarizare pt treapta 1 de salarizare pt toate gradele profesionale deoarece in cadrul institutiei sunt doar FP la treapta 2 si 3 de salarizare (institutia s-a infiintat relativ recent si nimeni nu a prins cadrul legal necesar avanasarii la treapta 1 de salarizare). Textul legii conduce la interpretari deoarece nu se precizeaza categoria ordonatorului de credite (principal, secundar sau tertiar).
Răspuns la discuția salarizare bugetari
puteti detalia cum ati ajuns la 1888 lei brut va rog