Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... expert contabil condamnat penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

expert contabil condamnat penal

Un expert contabil condamnat penal cu suspendare mai poate efectua expertize contabile?
Ce scrie in "condamnare" ?
săvârşirea infracţiunii de instigare la delapidare în formă continuată. , 3 ani cu suspendare sub supraveghere
mai exact citez de pe portal.just.ro ,,condamnă inculpata ......... la pedeapsa de 3 ani închisoare ?i pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a şi b Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice şi dreptul de a ocupa o func?ie care implică exerci?iul autorită?ii de stat, pe o durată de 3 ani, pentru săvârşirea infracţiunii de instigare la delapidare în formă continuată. În baza art. 65 alin. 1 Cod penal, aplică inculpatei pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a, b Cod penal, care se execută în situaţia revocării suspendării sub supraveghere a executării pedepsei principale. În baza art. 91 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi, în baza art. 92 alin. 1 Cod penal, stabileşte termen de supraveghere de 3 ani, care potrivit art. 92 alin. 2 Cod penal, se calculează de la data rămânerii definitive a hotărârii. ". Definitivă. Pronunţată în data de 02 iulie 2021, prin punerea hotărârii la dispoziţia părţilor şi procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei.
Da, deci instata nu v-a interzis exercitarea profesiei, caz in care nu este vreo problema pe aceasta latura.
Ramane sa verificati dvs reglementarile interne profesiei, daca in cazul unei condamnari (si la dvs exista o condamnare) opereaza vreo incompatibilitate la ramanerea definitiva a hotararii.
Pe de alta parte, la o verificare sumara, art 23 din OG 65 /1994 ne arata la alin. 2, ca
(2) De asemenea, sunt radiați din evidență experții contabili și contabilii autorizați care au suferit o condamnare de natura celor prevăzute la art. 4 lit. c) sau la art. 5 lit. c), ori au săvârșit abateri grave de altă natură, prevăzute în regulament, Sens in care apreciez ca, da, ar fi o problema situatia din speta, pentru expertul contabil.
Multumesc