Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Retineri in urma unui audit public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Retineri in urma unui audit public

O misiune de audit intr-o institutie publica a raportat : concediile de odihna in 2021 au fost gresit calculate si acordate in 2021. Mai exact aplicatia informatica de calcul a salariilor folosea regula din Codul Muncii (tinand cont de veniturile din ultimele 3 luni) si nu prevederile HG 250/1992 unde baza de calcul pentru CO este salariul de baza din luna curenta. Astfel se vor recalcula si retine sumele achitate necuvenit. Ce i se poate reprosa si imputa functionarului public ce se ocupa de salarizare in conditiile in care aceasta baza de calcul era setata prin program?
I se poate reprosa eroarea de calcul ...
Dar i se poate imputa suma rezultata in urma corectiilor pentru toti salariatii? Sau vreo sanctiune disciplinara?
Sumele se vor imputa salariaților care le-au incasat necuvenit... respectivului i se poate imputa o eventuală abatere disciplinară...