avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate Kitte

Activitate Kitte

Discuție Taxe pasaport
Buna ziua

Din acest articol inteleg ca s-au eliminat taxele pentru eliberarea pasaportului
www.avocatnet.ro/content/art...

Totusi pe site Directia Generala Pasapoarte sunt enumerate taxe.
[ link extern ]

Puteti va rog sa ma lamurit, pasaportul se elibereaza contra cost sau nu?

Multumesc
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Am discutat cu un avocat si, bazat pe feedback-ul lui (legat in principal pe faptul ca probabil ca o sa imi ia silit banii chiar in timp ce eu am contestat decizia si ca mi-i recuperez prin neplata taxelor si impozitelor), dar si pe experienta lui ca procesele in instanta sunt o loterie si imi da sanse 50-50, am platit banii solicitati si am inchis subiectul.

Multumesc foarte mult pentru ajutor.
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Dar inca pot contesta la instanta judecatoreasca. Nu au trecut 15 zile.
Nu imi convine, dar ce sa fac. Statul nu stie sa recunoasca cand greseste.
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Buna ziua,

Pe somatie scrie ca se poate introduce contestatie la instanta judecatoreasca competenta.

Caz concret : eu stiu sigur ca m-am dus in saptamana in care am reluat activitatea, deci in acel termen de 5 zile.
Am reluat activitatea pe 14.11 si am decizie pe 02.12 cu stimuletul. Eu consider ca asta dovedeste ca am anuntat, dar nu am cererea efectiva pe care am facut-o cu stimuletul si data acesteia (cine tine aceste hartii?)
Totusi ei trebuiau dupa parerea mea sa dovedeasca ca am depus aceste acte dupa termenul legal si de asta nu ma incadrez in legea amnistiei.
Acest lucru nu s-a intamplat.

O sa discut cu un avocat maine.

Multumesc
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Raspunsul a venit prin posta normala, un plic obisnuit.
Fara recomandata, confirmare de primire, nimic.
Doar un plic printre pliante in cutia postala, pe care l-am ignorat vreo 2 saptamani pana sa ma prind ca nu este o factura pe care sa o arunc (avand direct debit nici nu deschid facturile).
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Am primit raspuns, dar nu am facut nimic. Am primit acum aproximativ un an.
Sincer i-am ignorat pentru ca nici macar nu mi-au trimis recomandata, ce dovada au ca mi-au trimis ceva?
Dar banuiesc ca e tardiv. trebuia sa fac ceva atunci.
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Buna ziua

Am depus contestatie la Agentia de Prestari sociale acum un an cand m-au informat ca vor sa le dau banii inapoi.
Am atasat dovada care am gasit-o ca i-am informat si anume decizia de stimulet - care logic ar demonstra ca i-am instiintat (altfel cum mi-ar fi dat stimulentul daca eu nu ii informam ca m-am intors la munca?) si ei au raspuns ca nu imi aproba contestatia.
Acum am o somatie de plata de la ANAF.
Eu consider ca este gresit, ma incadrez clar sub incidenta legii de amnistie. Eu i-am anuntat. Mai mult, dupa ce am primit banii gresit, m-am dus la ei cu buna credinta si i-am informat ca mi-au dat o suma necuvenita si dna functionara a spus foarte sensina ca se intampla mereu si sa stau linistita. Apoi e corect ca dupa 3 ani, dupa ce s-a mai dat si lege de amnistie, sa imi trimita somatie de plata.
Desigur nu am nici o dovada ca am vrut sa dau banii atunci - a fost doar o conversatie cu o functionara care probabil nu avea chef sa imi caute dosarul si sa proceseze actele.

Acum - stand in mana cu Somatia de plata, ce pot sa fac?
Ma intereseaza daca mai exista o varianta care sa nu implice judecata pentru ca din cate am inteles judecata implica cheltuieli pe care trebuie sa le platesc acum, pe care POATE mi le recuperez la un moment dat si exista si sansa sa nu mi le recuperez in totalitate desi as castiga, daca cheltuielile depasez suma imi era imputata initial.
Sper ca am fost coerenta.

Vreau dreptate, dar sincer nu vreau sa platesc, deci o varianta in care nu platesc la ANAF, ci dau in alta parte, poate chiar mai multi bani si cu riscul sa platesc in 2 locuri, nu mi se pare o varianta decenta.

Multumesc de ajutor
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Multumesc.

Contestatia se depune la AJPIS ?

O zi frumoasa
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Buna ziua

Dupa un an, am primit somatia de plata.
Mai are sens sa ii dau in judecata acum?

Daca platesc, unde se platesc somatiilea astea ca nu am gasit nicaieri.

Multumesc
O zi frumoasa
Răspuns la discuția Amnistie fiscala pentru mame
Buna ziua

Inca o intrebare : in ce termen se prescrie aceasta datorie si care este data de la care se considera ca s-a nascut datoria?
Eu nu am nici o intentie sa platesc suma imputata.
S-au implinit 3 ani de cand am revenit la serviciu.
Am discutat cu un avocat care mi-a spus ca am actele doveditoare, dar taxele de timbru si alte taxe tot trebuie sa platesc, chiar daca dansul nu imi ia nici un ban.