avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate CdnM

Activitate CdnM

BEN46 a scris:

Nu degeaba a vandut fostul proprietar ap. a știut ce a știut.
Referitor la amenzi dacă merge in Instanță și dovedște că are problemele ei acele amenzi se anulează , din păcate așa cum avem in bloc tot felu de handicapați trebuie să-i suportăm fiindcă legea nu spune că aceste persone că aceste persoane trebuie să fie amendate .

Tocmai pt ca are probleme psihice amenda se da celui care il are in grija, insa valoare este infima...ideea este ca aceasta doamna rep un pericol pt ceilalti locatari( poate sa inunde, sa dea foc, iese pe scara si face scandal, te pomenesti oricand ca arunca cu ceva in oameni pe scara sau de la balcon/geam) Si mi se pare aiurea ca statul nu ne protejeaza de astfel de oameni.... Ma gandeam ca se poate reclama undeva sa o bage intr.o comisie de sanatate si sa o interneze la un spital de specialitate sau azil...asa se face in tarile civilizate cu legi normale pt oameni normali....
Nu am specificat ca inundatiile au fost produse intentionat. Noi cand am renovat am scht tot inclusiv tevile comune pt apa. Fiecare apartam are o usita de acces la aceste tevi si femeia turna apa cu ligheanul pe acolo. Am vb sa ii facem reclamatie la politie dar ni s.a spus ca i se da amenda fiului ei pt ca este apartinator pt tulburarea linstii si atat. Si ea in continuare imi terorizeaza copilul....
De curand am cumparat un apartament si ne.am apucat de renovat. Am aflat ca deasupra noastra sta o doamna schizofrenica cu acte si il are ca insotitor pe fiul ei care nici el nu este prea lucid. Ideea este ca femeie tipa, urla, ne injura, trocane, bocane de ne sperie copilul, iese inclusuv pe scara si face scandal. Ne injurasi ne tot inunda, noi fiind deja in renovare ne.a inundat de doua ori. Cui ne adresam? Cum facem sa o interneze sau habar nu am, sa scapam de ea? Abia ne.am mutat si am investit bani in apartament asa ca nu ne putem muta din nou.
Răspuns la discuția Program liniste/renovare
Cornel Vasile stim si noi aceasta lege insa la aceasta vine in completare legea condominiului care la noi la bloc ora de liniste este prelungita pana la ora 17. Domnii politisti de la sectia de care apartinem ne.au spus ca indiferent de ora ne luam amenda daca suna vreun vecin si ne reclama. Eu asta nu inteleg...de ce exista legea daca oricum nu se respecta? Plus ca este o renovare anuntata adica nu mi se "scoala" sa dau muz la max in toiul noptii.. Ar treb sa fie niste exceptii nu? Ca in ritmul asta nu mai renoveaza nimeni, nu mai facem case....
Răspuns la discuția Program liniste/renovare
Bineinteles ca am anuntat administratia si am pus afise la avizier, pe usa liftului, am babtut la usa la vecinii din jurul nostru etc. Eu sunt nedumerita de faptul ca exista o lege, defapt doua, care reglementeaza un orar de liniste insa poti fi amendat indiferent daca se respecta sau nu. Ne mai miram de ce pleaca tot mai multi tineri din tara...pai cum sa traiesti intr.o tara in care legile sunt facute cu dosul....
Buna seara. Vrem sa renovam apartamentul nou cumparat. Exista legea 61/1991 care spune ca orele de liniste sunt 22-08 si 13-14. Apoi mai este Legea condominiului 196/2018 in care programul de liniate este stab de catre administratie si vine in completarea legii 61. Am sunat la sectia de pol de care apartinem si ne.au spus ca ambele legi primeaza DAR daca un locatar suna la pol si ne reclama putem fi amendati indiferent de ora...chiar daca facem zgomot in afara orelor de liniste... Este posibil?Atunci de ce mai exista aceste legi???
Intreb asta pt ca din cate am inteles chiar langa noi sta o doamna reclamangie care este si schizofrenica cu acte.... Oare chiar sa nu putem renova??
Buna
Sunt in ccc si beneficiez de indemnizatie crestere copil desi inainte de nastere eram studenta, nu lucram. Mai am 43zile pana cand copilul implineste 2 ani insa pana acum nu mi.am gas loc de munca si nu as vrea sa pierd stimulentul de insertie. Sotul meu a auz la munca, ca as putea sa renunt eu la ccc si sa intre el ( nu vorbesc de acea luna a tatalui) si apoi cand se reintoarce la munca sa ceara el stimulentul de insertie. Stiti ceva despre acest aspect? Ne.am uitat in lege dar nu scrie nimic despre acest lucru...
Multumesc!