Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna
Sunt in ccc si beneficiez de indemnizatie crestere copil desi inainte de nastere eram studenta, nu lucram. Mai am 43zile pana cand copilul implineste 2 ani insa pana acum nu mi.am gas loc de munca si nu as vrea sa pierd stimulentul de insertie. Sotul meu a auz la munca, ca as putea sa renunt eu la ccc si sa intre el ( nu vorbesc de acea luna a tatalui) si apoi cand se reintoarce la munca sa ceara el stimulentul de insertie. Stiti ceva despre acest aspect? Ne.am uitat in lege dar nu scrie nimic despre acest lucru...
Multumesc!
CdnM, utilizator
Nu prea mai are cum sa solicite stimulentul de insertie ...

OUG 111/2010
art.7
(2) Pentru persoanele care obțin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, stimulentul de inserție se acordă astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;

b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) și (2).