Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Program liniste/renovare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Program liniste/renovare

Buna seara. Vrem sa renovam apartamentul nou cumparat. Exista legea 61/1991 care spune ca orele de liniste sunt 22-08 si 13-14. Apoi mai este Legea condominiului 196/2018 in care programul de liniate este stab de catre administratie si vine in completarea legii 61. Am sunat la sectia de pol de care apartinem si ne.au spus ca ambele legi primeaza DAR daca un locatar suna la pol si ne reclama putem fi amendati indiferent de ora...chiar daca facem zgomot in afara orelor de liniste... Este posibil?Atunci de ce mai exista aceste legi???
Intreb asta pt ca din cate am inteles chiar langa noi sta o doamna reclamangie care este si schizofrenica cu acte.... Oare chiar sa nu putem renova??
Legea 61/1991
art. 2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
....
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
.....
Bineinteles ca am anuntat administratia si am pus afise la avizier, pe usa liftului, am babtut la usa la vecinii din jurul nostru etc. Eu sunt nedumerita de faptul ca exista o lege, defapt doua, care reglementeaza un orar de liniste insa poti fi amendat indiferent daca se respecta sau nu. Ne mai miram de ce pleaca tot mai multi tineri din tara...pai cum sa traiesti intr.o tara in care legile sunt facute cu dosul....
Cornel Vasile stim si noi aceasta lege insa la aceasta vine in completare legea condominiului care la noi la bloc ora de liniste este prelungita pana la ora 17. Domnii politisti de la sectia de care apartinem ne.au spus ca indiferent de ora ne luam amenda daca suna vreun vecin si ne reclama. Eu asta nu inteleg...de ce exista legea daca oricum nu se respecta? Plus ca este o renovare anuntata adica nu mi se "scoala" sa dau muz la max in toiul noptii.. Ar treb sa fie niste exceptii nu? Ca in ritmul asta nu mai renoveaza nimeni, nu mai facem case....
Este problema delicata ca politia sa poata sa constate ca zgomotul produs intr-un apartament este mai mare decat pragul admis de 62-64 decibeli,pentru simplul motiv ca poliia nu detine tehnica necesara masurarii zgomotelor
Singura autoritate care detine tehnica necesara este garda de mediu
In conditiile in care vehiculele in trafic produc zgomote echivalent 70 decibeli si nu se aplica sanctiuni,inclusiv eventuala amenda aplicata de politie poate fi contestata in instanta