avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate socrate111

Activitate socrate111

Răspuns la discuția Autoritate de lucru judecat
multumesc mult pentru raspunsuri ,sarut mana o zi buna va doresc tuturor .
Răspuns la discuția Autoritate de lucru judecat
exact asta cred ca va trebui sa fac ,sa cer suspendarea procesului pana la solutionarea recursului desi in recurs instanta se va pronunta doar in privinta capetelor de cerere recurate : dar faptul ca partea adversa nu a facut recurs in privinta obligatiei ce-i revine nu are relevanta in cel de-al doilea proces ,in cel in care ,el tocmai imi cere mie ceea ce a fost deja obligat de o instanta superioara ?
buna ziua .intrebarea mea este daca se poate invoca in cel de-al doilea proces inceput intre aceleasi parti ,avand acelasi obiect si aceeasi cauza "autoritate de lucru judecat" intrucat instanta de apel s-a pronuntat pe un capat de cerere din cererea reconventionala ce-mi apartine ,favorabil obligandu-l pe acelasi reclamant si din cel de-al doilea proces inceput ,sa faca ceea ce de fapt cere el in cel din urma proces sa fac eu ,urmare unei conventii incheiate intre noi .Precizez ca s-a promovat numai din partea mea si recurs pe alte capete solutionate in apel eronat .In aceste conditii este sau nu decizia instantei de apel autoritate de lucru judecat pentru instanta de fond din cel de-al doilea proces inceput ?
buna ziua domnule avocat .am citit mesajul dvs si nu pot sa nu va raspund .Situatia este exact cea prezentata in mesajul meu .Avocatul a incasat banii conform contract de asistenta incheiat si nu a efectuat niciun act procesual.lasandu-ma sa ma descurc singur .Simplu.Cat priveste solutionarea plangerii adresata baroului , din consiliul baroului face partea chiar d-na avocat care se opune restituirii onariului primit de ea .....asa ca .........De altfel de ce nu exista si o motivare a respingerii cererii mele ?Raspunsul primit este unul sec ..se respinge cererea ca neantemeiata " Asta ar trebui sa ma multumeasca ? Oricum voi vedea ce rezolv cu contestatia depusa azi la UNBR. O zi buna domnule avocat.
perfect adevarat ce spuneti dvs sau aproape perfect cu specificarea in cazul meu ca acest avocat a incasat onorariul la timp conform intelegerii scrise dar fara a indeplini niciun act procesual .Deci pur si simplu apararea mi-am construit-o singur si singur am participat la dezbateri.De ce nu-mi returneaza onorariul daca in final este clar ca nu a avut timp pentru acest proces >? cat despre multele dosare pe care le poate avea un avocat ,exista varianta delegarii si nicidecum stiind ca nu mai poate fi amanat cazul sa nu te prezinti .........Nu-i asa domnule avocat ?cand ceri banii trebuie sa oferi si timp si interes pentru cauza .........
buna seara .Am formulat o plangere impotriva avocatului care trebuia sa ma reprezinte intr-un proces civil ,Acesta a incasat onorariul stabilit conform contractului de asistenta incheiat dar nu s-a prezentat la niciun termen.Mi-am cerut onorariul dar Consiliul Baroului a respins cererea ca neantemeiata fara insa sa existe o motivare in acest sens.
Care sunt pasii urmatori in privinta contestarii acestei hotararari a baroului >?
Trebuie facuta contestatie la UNBR >?Daca da care este adresa acestuia si daca trebuie sa depun in plic recomandat toate dovezile pe care le detin in legatura cu acest caz ?va multumesc
Buna ziua .Spuneti mi va rog frumos cum trebuie sa procedez din punct de vedere legal in privinta unui avocat care desi a incasat anticipat onorariul stabilit in baza contractului de asistenta juridica ,acesta nu s-a prezentat decat la un singur termen unde a cerut o amanare , la urmatorul termen se obtine o noua amanare prin faptul ca din timp avocatul meu a depus prin registratura o cerere de concediu , la urmatorul termen acordat de instanta ,iar nu s-a prezentat ,cerandu-mi in schimb telefonic in ziua respectiva sa cer personal instantei inca o amanare . Instanta mi a respins solicitarea stabilind judecata pentru acel termen si atunci m-am reprezentat singur .Am castigat procesul dar in privinta cheltuielilor de judecata Instanta nu s-a pronuntat intrucat la dosar nu au fost chitantele care dovedeau aceste cheltuieli,acestea fiind la avocat .Dupa ce am intrat in posesia lor ,am facut cerere de completare dispozitiv in temeiul art 281cod pr civil, insa mi-au fost respinse cheltuielile de judecata pe considerentul ca aceste chitante le-am depus dupa pronuntarea hotararii si ca nu am facut dovada ca sunt din procesul respectiv in conditiile in care ,a motivat avocatul partii adverse ca "mai exista pe rolul instantei inca un dosar ,chitantele putand fi din acel dosar ."Am considerat ca avocatul meu ar fi trebuit sa mi dea banii inapoi atata timp cat nu a efectuat prestatia stabilita in contractul de asistenta juridica insa m-am lovit de nepasarea acestui avocat care mi-a recomandat sa-i fac plangere la barou ca oricum nu-i pasa ,
Decizia tribunalului este irevocabila si sa ma indrept pe cale separata pentru recuperarea cheltuielilor de judecata print-o actiune in pretentii ,fata de partea care a pierdut procesul mi se pare sortita esecului daca este adevarat ca functioneaza in acest caz autoritate de lucru judecat , Cine ma poate ajuta cu un sfat legat de problema prezentata ?
imi cer scuze pentru modul de exprimare .Am facut cerere de completare dispozitiv avand drept obiect cheltuielile de judecata. pe care nu le am avut la dosar pana la data pronuntarii Instantei. Le-am depus a doua zi dupa pronuntare odata cu cererea completatoare dispozitiv.Cererea a fost admisa dar cheltuielile de jud .respinse pe considerentul ca acestea nu fac dovada ca sunt din dosarul respectiv.Este autoritate de lucru judecat ? mai pot incerca obtinerea acestora in conditiile in care in partea adversa a pierdut recursul prin respingerea cererii .
in cazul in care motivarea Instantei de recurs in completarea dispozitivului deciziei Tribunalului privind acordarea cheltuielilor de judecata ,[cerute in concluziile scrise precum si in dezbaterile orale dar la care Instanta a omis sa se pronunte ,drept urmare formularea de catre mine dupa pronuntare ,imediat a doua zi , a cererii de completare dispozitiv atasand totodata si chitantele onorariu avocat ] este ca nu se poate sti daca chitantele in original anexate cererii dupa inregistrarea recursului ,reprezinta cheltuieli de judecata in acest dosar de recurs ? decizie irevocabila
Pe cale separata ,actiune in pretentii ? ar putea fi vorba de autoritate de lucru judecat? sau o Revizuire in temeiul art 322 cod pr civila ? va multumesc anticipat pentru eventualele pareri.
buna ziua .problema prezentata spre a primi un raspuns corect din partea dvs este urmatoarea: sunt in posesia unei hotararari judecatoresti prin care obliga partea adversa la plata cheltuielilor de judecata intrucat a piedut procesul.hotararea este definitiva si irevocabila. Deoarece a trecut o perioada de aproximativ o luna de zile si partea adversa nu are de gand sa-si plateasca datoria ,am procedat la o notificare in acest sens printr-o scrisoare recomandata unde i-am atasat si hot jud.punandu-i in vedere ca are termen de 3 zile pentru a plati altfel rezervandu-mi dreptul de a apela la exec jud.
La sfarsitul acestui termen am primit un tel de la un exec jud ,prieten de familie al individului ,prin care imi spune ca are o oferta de plata a acestei sume din partea debitorului si din discutia respectiva am realizat ca se vrea o rata modica pe o perioada de un an in conditiile in care suma ar putea fi platita imediat ca urmare a starii materiale foarte buna de care se bucura debitorul.
Intrebarea este urmatoarea :are astfel acoperire intru -un proces de contestatie la executare ,in eventualitatea in care voi apela la un exec judec ,pe motiv ca el a vrut sa plateasca in rate dar eu nu am acceptat si astfel sa fie considerata exec silita nelegala ? Ar trebui sa onorez invitatia exec judec la biroul dumnealor in conditiile in care stiu despre ce este vorba ? va multumesc ptr eventualele raspunsuri.