avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate carmenssto

Activitate carmenssto

Practic, Serviciul Administrativ se va imparti in doua noi Servicii, cu tot cu atributii. Deci atributiile raman, insa se vor regasi la alte servicii (Serviciul Administrare Activitati si Serviciul Patrimoniu).
Intrebarea este daca, in aceste conditii, pot sa ma mut pe postul liber de la Serviciul Juridic, avand aceeasi functie, de Inspector de Specialitate cod COR 242203?
Multumesc frumos!
Puteti sa imi spuneti ce argumente sa aduc, la refuzul angajatorului de a ma muta de la Administrativ, la Juridic, pe aceeasi functie, acelasi cod COR?

E necesara restructurarea deoarece scad veniturile. Se desfiinteaza Serviciul Administrativ si inca doua servicii. Insa Serviciul Juridic ramane si acolo sunt posturi libere de Inspector de specialitate cod COR 242203. Pot fii mutata acolo pe aceeasi functie?
Buna seara,
Contractual, stimate Domnule Consilier.
Buna ziua,
Va rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti daca este posibila mutarea mea, din Serviciul Administrativ unde detin functia de Inspector de specialitate cod COR 242203, in Serviciul Juridic, pe aceeasi functie de Inspector de specialitate cod COR 242203?
Mentionez si ca institutia publica se afla in reorganizare si, in aceasta perioada, au fost adusi, in institutie, prin detasare (unii) si angajare (altii), noi oameni pe posturile libere din Serviciul Juridic si Administrativ. Iar angajatii cu vechime ajung sa fie evaluati, pentru a ocupa 1 post ramas neocupat pentru functia de Inspector de specialitate cod COR 242203, dupa detasarile nou facute.
In ce masura sunt legale aceste detasari si angajari, pe posturile vacante, in perioada de reorganizare a institutiei?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Divort in apel
Va multumesc mult, stimata Doamna Avocat!
Daca amandoi am facut apel la sentinta de divort, acum este necesar tot ca amandoi sa ne retragem apelul? Si daca numai eu ma prezint la termen, in apel, ce trebuie sa fac pentru ca sentinta de divort sa ramana valabila?
Discuție Divort in apel
Buna ziua,
S-a pronuntat Hotararea de divort, dar la acel moment speram ca vom putea sa trecem peste probleme si am declarat apel, cerand desfiintarea respectivei hotarari.
In prezent, cauza a fost suspendata, dar am facut cerere de repunere a cauzei pe rol. Urmeaza sa ni se dea un termen.
Ce trebuie sa facem/spunem la acel termen, in apel, pentru ca hotararea de divort sa ramana valabila? Solicitam retragerea apelului?
Multumesc frumos!
Am inteles. Inca o data multumim frumos!
Seara buna!
Va multumesc frumos pentru raspuns. Faptul ca acesta este al doilea an la rand cand numai noi, bugetari fiind, nu beneficiem de acest drept conferit de lege, inseamna ca este legal?
Daca sumele pentru voucherele de vacanta nu au fost prevazute in bugetul primariei, nici in acest an, este legal? Cine se face responsabil?
Angajatii altor primarii din Bucuresti au beneficiat conform legii doi ani la rand de aceste vouchere de vacanta. E normal si legal ca noi, care lucram tot la o primarie de sector, sa nu primim aceste vouchere? Ne simtim discriminati si nu intelegem de ce suntem privati de acest drept.
Ce sfaturi ne-ati putea da, in aceasta speta?
Buna ziua,
Sunteti amabili sa imi spuneti, daca angajatii (bugetari) unei Directii, din cadrul Primariei Sectorului x din Bucuresti, au dreptul la vouchere de vacanta, conform legislatiei in vigoare?
In ce conditii se poate ca angajatii unei primarii sa nu beneficieze de acest drept?
Va multumesc!
Zi frumoasa!