Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mutare in alt Serviciu, pe aceeasi functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mutare in alt Serviciu, pe aceeasi functie

Buna ziua,
Va rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti daca este posibila mutarea mea, din Serviciul Administrativ unde detin functia de Inspector de specialitate cod COR 242203, in Serviciul Juridic, pe aceeasi functie de Inspector de specialitate cod COR 242203?
Mentionez si ca institutia publica se afla in reorganizare si, in aceasta perioada, au fost adusi, in institutie, prin detasare (unii) si angajare (altii), noi oameni pe posturile libere din Serviciul Juridic si Administrativ. Iar angajatii cu vechime ajung sa fie evaluati, pentru a ocupa 1 post ramas neocupat pentru functia de Inspector de specialitate cod COR 242203, dupa detasarile nou facute.
In ce masura sunt legale aceste detasari si angajari, pe posturile vacante, in perioada de reorganizare a institutiei?
Va multumesc!
Sunteti functionar public sau personal contractual?
Buna seara,
Contractual, stimate Domnule Consilier.
Reorganizarea activitatii poate privi, in general, orice masuri organizatorice menite sa conduca la imbunatatirea activitatii.

Reorganizarea are ca obiect si desfiintarea Serviciului Administrativ sau comasarea lui cu Serviciul Juridic?
E necesara restructurarea deoarece scad veniturile. Se desfiinteaza Serviciul Administrativ si inca doua servicii. Insa Serviciul Juridic ramane si acolo sunt posturi libere de Inspector de specialitate cod COR 242203. Pot fii mutata acolo pe aceeasi functie?
Da, puteti fi mutata pe aceeasi functie .