avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate Laurentiuflap

Activitate Laurentiuflap


Vă mulțumesc pentru răspuns
Aminceput deja succesiunea dupa tata si imediat o sa le dezbat si pe urmatoarele.
Va doresc numai bine


raluk0207 a scris:

Din apartament: mama are 5/8, iar dvs si sora decedata (3/8, adica 3/16 fiecare)
Din teren si locul de veci: mama are 1/4, iar dvs si sora decedata 3/4 (adica 3/8 fiecare).

Dupa ce dezbateti succesiunea tatalui, trebuie sa o dezbateti si pe cea a surorii.
Cota de 3/16 din apartament, respectiv 3/8 din teren si locul de veci va fi mostenita de:
- sot 1/3
- mama 1/3
- dvs 1/3.

Din pacate nu am Reușit să fac partajul după tata nici după sora și între timp a murit și mama acum Vă rog să îmi spuneți acum cumulat cat îmi aparține.
Vă rog să mai îmi spuneți La succesiunea După Sora Intră și apartamentul lor ținând cont că acel apartament a fost luat de la spațiul locativ în rate (de soțul surorii mele)începând ratele înainte de căsătorie și terminând de achitat acel apartament la un an de zile după căsătorie.Daca rspunsu va fi datunci ce cota parte mi se cuvine ?
Vă mulțumesc anticipat.






De ce este diferenta la indemnizatia de insotitor al pensionarilor pe caz de boala care este in valoare de 880 ron Pentru persoanele care iau acești bani prin casa de pensii și diferența dintre cei care beneficiază de indemnizație de însoțitor prin DGASPC avand suma de 1040 Ron ?
La calcululstagiul pe cotizare al pensiei se va considera vechime sistudiile superioare ( scoala Postliceala ) ?
La stagiul de cotizare pentru pensie la învățământul superior se ia în considerare și școala post liceală ?
Ce am mai aflat este ca sotul surarii mele a inceput sa cumpere i rate acea casa insa nu o terminase de achitat la data casatoriei cu sora mea , dupa ceva timp sora mea a venit cu o suma de bani si el a achitat apartamentul l, insa nu a trecut-o si pe ea in acte
Si daca moare sora cumnatului inainteacumnatului , cui ramane apartamentul ?
Eu fratele am o fiică ia moștenește ceva de la sora mea ținând cont că ei nu au avut copii iar apartamentul în care locuiau a fost cumpărat de cumnat înainte de căsătorie Și nu a trecut-o și pe sora mea în acte menționez că cumnatul are o soră care nu a fost căsătorită și nici copiii nu are


raluk0207 a scris:

Din apartament: mama are 5/8, iar dvs si sora decedata (3/8, adica 3/16 fiecare)
Din teren si locul de veci: mama are 1/4, iar dvs si sora decedata 3/4 (adica 3/8 fiecare).

Dupa ce dezbateti succesiunea tatalui, trebuie sa o dezbateti si pe cea a surorii.
Cota de 3/16 din apartament, respectiv 3/8 din teren si locul de veci va fi mostenita de:
- sot 1/3
- mama 1/3
- dvs 1/3.

Sora mea care e decedată era căsătorită de 24 de ani Și locuia în casa soțului ei cumpărat pe numele acestuia înainte de căsătorie ei nu au avut copii soțul surorii are o soră care nu a fost căsătorită și nici copiii nu am avut .
Eu fratele defunctei am o fată doresc să știu dacă fata mea moștenește ceva din surorii mele