Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu a decedat în 2005 și nu am făcut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu a decedat în 2005 și nu am făcut succesiunea până în prezent. A decedat și sora mea, dar mama trăiește. Cum se vor stabili cotele moștenirii?

Buna ziua Tatal meu a decedat in 2005 si nu am facut succesiunea pana in prezent , mama mai traieste . Pariintii au avut o fata si un baiat .
Fata casatorita de 24 ani , nu au avut copii, insa si ea a decedat curand luna aceasta .
Eu baiatul sunt casatorit si am o fata care face luna viitoare 18 ani .
Bunuri de mostenire un apartament cumparat de parint mei
Pamant pe numele tatalui mostenit de la parintii sai
Loc de veci pe numele tatalui mostenit dupa decesul surori tatalui meu
Doresc sa stiu cine ce si cat i se cuvine daca fac acum succesiunea dupa tata
Manuela Rășină, administrator
Cumnatul dvs. daca traieste deschide succesiune dupa sotia sa (sora dvs)
La succesiunea dupa tatal dvs. va veni mama -dvs- si cumnatul in numele sotiei sale .(sora dvs.)
La succesiunea dupa sora dvs. va veni cumnatul, dvs si mama .
deci se vor deschide doua succesiuni cea dupa tatal dvs ,si cea dupa sora dvs.

Cotele le stabileste notarul cf. legii....oricum dvs si mama veti obtine cota cea mai mare din mostenire.

Asa vad eu situatia corect ...dar astepta si un raspuns de la un notar

Antik, utilizator
Din apartament: mama are 5/8, iar dvs si sora decedata (3/8, adica 3/16 fiecare)
Din teren si locul de veci: mama are 1/4, iar dvs si sora decedata 3/4 (adica 3/8 fiecare).

Dupa ce dezbateti succesiunea tatalui, trebuie sa o dezbateti si pe cea a surorii.
Cota de 3/16 din apartament, respectiv 3/8 din teren si locul de veci va fi mostenita de:
- sot 1/3
- mama 1/3
- dvs 1/3.

raluk0207 a scris:

Din apartament: mama are 5/8, iar dvs si sora decedata (3/8, adica 3/16 fiecare)
Din teren si locul de veci: mama are 1/4, iar dvs si sora decedata 3/4 (adica 3/8 fiecare).

Dupa ce dezbateti succesiunea tatalui, trebuie sa o dezbateti si pe cea a surorii.
Cota de 3/16 din apartament, respectiv 3/8 din teren si locul de veci va fi mostenita de:
- sot 1/3
- mama 1/3
- dvs 1/3.

Sora mea care e decedată era căsătorită de 24 de ani Și locuia în casa soțului ei cumpărat pe numele acestuia înainte de căsătorie ei nu au avut copii soțul surorii are o soră care nu a fost căsătorită și nici copiii nu am avut .
Eu fratele defunctei am o fată doresc să știu dacă fata mea moștenește ceva din surorii mele
Eu fratele am o fiică ia moștenește ceva de la sora mea ținând cont că ei nu au avut copii iar apartamentul în care locuiau a fost cumpărat de cumnat înainte de căsătorie Și nu a trecut-o și pe sora mea în acte menționez că cumnatul are o soră care nu a fost căsătorită și nici copiii nu are
Fata dvs nu mosteneste nimic. Dvs sunteti in viata.