avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Activitate Suntag

Activitate Suntag

Inteleg, dar este mama copilului obligata sa ii duca copilul? este obligata sa raspunda la telefon cand tatal vrea sa vorbeasca cu copilul? mentionez ca mama si tatal copilului nu mai sunt impreuna,
Ce drepturi are un parinte care este inchis (condamnat definitiv) asupra copilului sau? Mama copilului poate sa plece cu copilul din tara ? Ce face daca tatal ameninta ca ii va lua (rudele tatalui ii va lua copilul ) daca nu il duce sa-l viziteze in penitenciar si nu il suna in fiecare zi?
Cum pot obtine un raspuns de la primaria locala? Am inaintat mai multe sesizari in ultimul an si nu am primit niciun raspuns oficial (scris)

Sunt obligati sa imi dea un raspuns, daca da, cum ii pot determina sa imi raspunda?
Răspuns la discuția Galagie in parcul adiacent casei
Doua din aceste banci se afla la aprox 2m de gard si aprox 10 m de casa, intre mine si parculet este un gard de aprox 1m, deci vizitatorii pot observa tot ce se intampla la mine in gospodarie, exista o reglementare in acest sens?


Buna ziua, in vecinatatea proprietatii mele se afla, pe domeniul public cateva banci, in zona deseori se creeaza zgomot datorita rromilor din vecinatate,
Ce as putea sa fac din punct de vedere legal?
Este legal sa puna aceste banci la 1-2 m de gardul cu proprietetea mea?

Cu stima,
Ce autorizatie imi trebuie pentru a construi un gard intre proprietatea mea si o cladire in administratia primariei? Mentionez ca in prezent exista un gard dar este extrem de mic aprox 1 m (in zona sunt foarte multi rromi care fura si fac stricaciuni, ma tem ca pot intra prin curtea vecina ;dispensarul ca sa isi faca "treburile"
As putea vorbi cu primarul ca sa facem costul jumate-jumate? Daca nu, unde merg pentru a cere autorizatia?