avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters56778

Activitate ContSters56778

Si eu sunt de parerea ca avocatul nu-i functionar public, insa asta nu inseamna ca nu raspunde penal...
Mai exista si alte infractiuni...
Răspuns la discuția Ford Capri
daca te incumeti pe meleagurile teutone mai gasesti cate ceva...

[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]

Acu tra´sa recunos ca fata de alesul inimii exista u`nele diferente de varsta, culoare, etc... insa e un inceput (love story?:P)
Eu ma gandesc ca, fiind vorba de un oldie, chiar daca nu foarte rar probabilitatea sa-l gasesti dupa semnalmentele publicate e foarte mica.:(

Mai sunt si alte pagini mai specializate... unde exista sanse destule de intalniri...
Răspuns la discuția relatie cu o minora
bogdan_ill a scris:

am si eu o problema,am 20 de ani yar prietena mea 17.a ramas insarcinata si nu as fi de acord cu avortul...adica aveo o relatie de 2 ani de zile iar parintii ey mereu ao fost o piedica pentru noi....sunt cam speriat,imi pot face ai ey ceva probleme din punct de vedere legal daca fata ma iubeste si vrea sa se marite cu mine???:sorry:



Un inceput ar fi sa traduceti in limba romana ce ati scris aici...
Astazi am vrut sa-mi scriu in status un cuvant in japoneza.. folosind evident literele japoneze..:))
N-a mers... ma rog, o surpriza chiar foarte mare n-a fost asta.;)
Intrebarea este: e o chestie care depinde de setarea calculatorului meu, sau trebuie sa permita si site-ul asa ceva?
Răspuns la discuția Sa fie profanare...?
Cred ca problema e mai putin juridica si mai mult... crestineasca...
Ati incercat dand un google search cu numele de pe cruce? Poate aflati totusi cate ceva...
Răspuns la discuția prestari servicii Germania si EU
Eu stiu foarte bine unde e locul prestarii de servicii, insa dvs. ati spus ca asta nu are nici o importanta ceea ce nu e deloc adevarat!
Pentru ca daca in cazul de fata locul prestarii de servicii n-ar fi romania, atunci pur si simplu nu s-ar platii tva!

In rest.. exista posibilitatea ca astfel de activitati sa fie scutite de plata tva...
Daca tot stiti asa de bine codul fiscal stiti si despre care articol vorbesc...
Răspuns la discuția Despre Biblie
Trope...
Evident ca nu scrie absolut totul in Biblie... dupa cum nu tot ce scrie in Biblie mai e aplicabil in ziua de astazi (asta apropo de intrebarea initiala) ... Pentru ca si Biblia a cunoscut o evolutie in timp, evolutie care a schimbat foarte mult religia...
Vezi diferentele dintre Vechiul si Noul Testament.

Se poate face oarescum o paralela cu legile...
Biblia e cartea de capatai a unei religii, asa cum Constitutia e legea fundamentala a unui stat.
Insa doar asta nu ajunge... trebuie concretizata.. prin alte legi, norme de aplicare etc...
Or, in cazul Bibliei normele astea de concretizare si aplicare sunt constituite de numeroasele carti, norme, regulamente, etc
Nu sunt nici pe departe vreun cunoscator al Bibliei insa... am mai studiat anumite capitole care mi s-au parut mai interesante...
Răspuns la discuția divort,partaj (roman-olandez)
Doamna avocat, confundati instanta competenta, care este stabilita exclusiv de catrre regulamentul 2201 cu legislatia aplicabila divortului, care poate fi stabilta si de legea 105!

Insa instanta competenta este exclusiv cea prevazuta de regulament, iar legea aplicabil se stabileste in functie de lex fori, adica potrivit dreptului olandez!

Nici nu mai vorbim de faptul ca legea aplicabila este oricum carmuita de domiciliul comun, adica legea olandeza...

Intrebari?
Răspuns la discuția divort,partaj (roman-olandez)
Uitati legea asta cand e vorba de competenta in cazul unei cauze din interiorul UEsi luati Regulamentul 2201/2003.. art 3 e foarte clar...
Răspuns la discuția ucidere din culpa-daune morale?
Faptul ca victima a refuzat sa-si puna centura e foarte important...
E un caz la limita, unde un aparator bun ar putea sa ajute foarte mult. In functie de circumstantele concrete se pot incerca diferite aparari... bazate inclusiv pe intreruperea legaturii de cauzalitate...

Dvs nu trebuie sa platiti nimic, pentru ca de asta ati incheiat asigurarea...
Doar in cazuri extreme in care pagubele depasesc suma asigurata ar trebui sa platiti, insa nu cred sa fie cazul...