Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA prestari servicii Germania si EU
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

prestari servicii Germania si EU

Am facut mai multe contracte cu familii din Germania pt ingrijire batrani la domiciliu (prestari servicii la domiciliu). Eu eram de parere ca nu se plateste TVA. Acum, vine contabila si ma pune la plata, din urma, pt 4 luni, o gramada de banii, ceea ce nu poate fi platit.
Ma insel sau trebuie platit TVA in Romania? Asta ar fi mult prea scump pt familiile din Germania si nu ar mai incheea nici un fel de contract cu firma mea daca ar fi asa.
Firma romana
Livrarile intracomunitare, in principiu, sunt scutite numai daca sunt facute catre firme platitoate de tva in tarile membre UE, pt ca acel tva se plateste de catre ei in tara lor.
Dvoastra prestind servicii care persoane fizice, care nu sunt platitoare de tva, trebuie sa incasati de la ei tva si sa-l platiti.
J H a scris:

Mi se pare ca astfel de servicii sunt scutite de plata TVA.

In Romania sau Germania?
in Romania, firma romana care face facturi pt prestari servicii in Germania, Italia, Franta si Austria. Majoritatea facturilor sunt pt servicii de ingrijire la domiciliu. Mai sunt cateva si pt ingrijire cai.
contabilul este roman si face contabilitatea in romania