avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate rocs

Activitate rocs

In perioada 11-20 August îmi voi lua concediul de odihna rămas iar in 21 șefa dorește sa îmi dau atunci demisia la zi ( știu ca nu e demisie ci încetare contract cu acordul părților …). Întrebarea mea este : ziua de 21 August trebuie sa o lucrez ? Am un coleg care a plecat asemanator dar acea zi nu i a plătit o. El a lucrat ziua de 10 Iulie dar contractul i s a încheiat cu 9 Iulie . După cum v am spus șefa nu a dorit sa îmi înregistreze preavizul de 20 zile și am rămas verbal înțeleasă sa îmi dau demisia după concediu
Luni am redactat o demisie cu preaviz de 20 de zile lucrătoare . Au zis ca ei prefera demisia la zi și ca vor sa îmi iau concediul aferent și ulterior sa îmi accepte demisia la zi. Nu au înregistrat demisia eu fiind de acord cu ei . Ce pot face dacă nu și vor respecta promisiunea verbala ? Dacă după concediu vor face uitată acea discuție și ma vor tachina ? Deja este un mediu destul de neplăcut după ce am spus ca plec
Buna ziua.
Am o șefa cu un comportament abuziv. Vreau sa îmi dau demisia și am observat ca s-a comportat urat cu toți cei care au plecat din firma ( vorbește pe un ton foarte agresiv, are o atitudine de a intimida si Creează o atmosfera foarte tensionata ).
Întrebarea mea este dacă pot sa plec mai devreme de cele 20 zile din preaviz asta in cazul in care șefa nu vrea sa renunțe la acest termen maxim de 20 zile. Mi se pare greu te tolerat o perioada atât de lunga o situație care îmi provoacă stres si îmi afectează sănătatea emoțională . Ce pot face in acest caz și unde ma pot adresa dacă situația nu o sa fie amiabila .Mulțumesc !


ynocentta a scris:

Perfectati documentele notariale dupa primirea dovezii de achitare c/v teren

Ok. Atunci se specifica in contract ca plata se face in contul bancar in termen de x zile ? Luni fiind zi nelucrătoare pt banca din Italia abia marți cred ca se va vedea transferul . Pentru ca noi mâine mergem la notar
Buna ziua . Urmează sa vând un teren iar cumpărătorul este cetățean roman dar cu domiciliul in Italia , acolo având și contul bancar in euro. . Cumpărătorul vine in țara și a spus ca va face transfer bancar din Italia dar banii vor intra in 3 zile pentru ca in Italia se sărbătorește Pastele catolic . Cum se procedează la notar?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Mandat de reprezentare
M-am exprimat greșit . Nepotul meu joaca forbal și a găsit un impresar in Anglia . Acel impresar a trimis un model de mandat de reprezentare prin care cere ca parintele sa îl mandateze pentru reprezentarea fotbalistului ( 17 ani are băiatul ). . Nu este specificata o perioada și nici dacă este gratuit mandatul . El spune ca își ia comision de la club. Dar cere sa fie mandatar exclusiv. Ce presupune acest gen de mandat ? Ma refer la obligațiile părintelui / jucătorului de fotbal . Modelul de mandat este in la engleză. Mulțumesc
Buna ziua. As vrea sa știu la ce obliga un mandat de reprezentare general acordat unui agent de fotbal . Agentul este din Anglia , dacă are vreo relevantă . Mulțumesc !
Răspuns la discuția Acuzatii defăimare
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri !
Răspuns la discuția Acuzatii defăimare
Multumesc . Într-adevăr in contract scrie ca nu trebuie sa comenteze public despre club.
Răspuns la discuția Acuzatii defăimare
De acord cu atenția la ce semnează. Totuși la 16 ani nu prea știi multe ...întrebarea este dacă plângerile la adresa clubului pot fi considerate defăimare .